Trasimenské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trasimenské jezero
Trasimenské jezero
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ItálieItálie Itálie
Region Umbrie
Provincie Perugia
Trasimenské jezero
Trasimenské jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 128 km²
Max. hloubka 7 m
Ostatní
Nadm. výška 259 m n. m.
Ostrovy Isola Maggiore, Isola Polvese
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trasimenské jezero (italsky Lago Trasimeno) je svou rozlohou 128 km² a průměrem 54 km největším jezerem na Apeninském poloostrově a čtvrtým největším v Itálii. Leží v regionu Umbrie severozápadně od Perugie v nadmořské výšce 259 m a je 7 m hluboké. Jedná se o zbytek velkého postpliocénního jezera.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Jezero má kulatý tvar. Je obklopeno 600 m vysokými horami. Břehy jsou převážně nízké, bažinaté.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Zvláštní kouzlo má ostrov Isola Maggiore, který je se sousedními místy Tuoro, Passignano a Castiglione del Lago spojen pravidelným dopravním spojením. Dále je zde neobydlený Isola Minore a přírodní rezervace Isola Polvese.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero má jen velmi malý vodní pohyb. V létě často vysychá a nemá žádný přirozený odtok. Poměrně řídce osídlené pobřeží je zčásti porostlé rákosím. V historii bylo více pokusů silně kolísavý vodní stav usměrnit. Již v antice postavili Římané u San Savina podzemní odvodňovací kanál (cava). Roku 1421 nechal Braccio Fortebracci, pozdější papež, obnovil průtok, jenž byl v průběhu let zanesen pískem. O jezeru se opět diskutovalo v rámci boje proti malárii a při získávání nové orné půdy. V roce 1898 začal jezero chránit před povodněmi odvodňovací kanál do Cainy a dále do Tibery. Malý vodní stav ve spojení se silným hnojením zvláště v létě přispívá k silnému zanášení řasami.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jezero je oblíbeným místem rekreace pro obyvatele Umbrie. U jezera je mnoho koupališť a velká nabídka míst ke kempování, prázdninovým pobytům, strávení volného času a sportovnímu vyžití všeho druhu.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V jeho vodách žije 18 druhů ryb. Ve vesnicích na východním a jižním břehu je rybolov ještě stále důležitá živnost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historického významu dosáhlo jezero díky bitvě u Trasimenského jezera - 21. června 217 př. n. l. Hannibal zde u Sanguineta porazil ve druhé punské válce nepřátelskou římskou armádu (asi 25 000 mužů) po vedením Gaia Flaminia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]