Weisses Buch von Sarnen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Weisses Buch von Sarnen

Weisses Buch von Sarnen, nebo také v překladu Bílá Kniha ze Sarnenu je sbírkou středověkých rukopisů z konce 15. století od Hanse Schribera.

Tento svazek o 258 stranách, byl takto pojmenován kvůli bílému pergamenu, ve kterém byl vázán. Weisses Buch von Sarnen obsahuje jedny z nejdřívějších odkazů na švýcarského národního hrdinu Viléma Tella.

Tvorba a struktura[editovat | editovat zdroj]

Weisses Buch von Sarnen byla vytvořena v roce 1474 písařem Hansem Schriberem. Schriberova kniha se skládá ze dvou částí.

První část je delší a obsahuje 77 různých dokumentů, které Schriber opsal z originálních dokumentů uložených v archivech Sarnenu. Do této dokumentární sekce Schriber přidal krátkou pasáž o nejstarší historii Švýcarské Konfederace.

Druhá část je kratší a skládá se s 25 stran, ve kterých je zmíněna Rütli přísaha (Německy: Rütlischwur), Burgenbruch a hrdinské činy Viléma Tella.

Vliv[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Weisses Buch von Sarnen obsahuje jedny z nejstarších odkazů na příběhy Viléma Tella, nepřispívá příliš k legendě jako takové, protože jen velmi málo lidí mělo ke sbírce přístup. Byli to například Petermann Etterlin a Aegidius Tschudi.

Jediná dochovaná kopie knihy byla náhodou objevena v roce 1856, a to i přesto, že byla dlouhé roky považována za ztracenou. Nicméně vědci se neshodují v názoru na to, jestli se jedná o originál, nebo pouze kopii staršího rukopisu psaného okolo roku 1426.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku White Book of Sarnen na anglické Wikipedii.