Ludvík II. Němec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík II. Němec
Louis I of East Francia.jpg
Narození 806
Úmrtí 28. srpna 876 (ve věku 69–70 let)
Frankfurt nad Mohanem
Místo pohřbení Opatství Lorsch
Manžel(ka) Hemma z Altdorfu (od 827)
Děti Karloman Východofranský
Irmgarda z Buchau
Ludvík III. Mladý
Karel III. Tlustý
Berta Východofranská
Hildegarda Východofranská
Gisela Východofranská
Rodiče Ludvík I. Pobožný a Ermengarda z Hesbaye
Příbuzní Lothar I. Franský[1], Pipin I. Akvitánský[1], Karel II. Holý[1], Arnulf ze Sensu[1], Gisela Franská[1], Rotruda[1], Bertha[1] a Hildegarda[1] (sourozenci)
Arnulf Korutanský[2] (vnuk)
Funkce bavorský vévoda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pečeť Ludvíka II. Němce

Ludvík II. Němec (kolem 805 - 876) z rodu Karlovců byl první východofranský král.

Boje o trůn a verdunská smlouva[editovat | editovat zdroj]

Rozdělení franské říše 843

Ludvík byl třetím synem císaře říše římské Ludvíka I. Pobožného, který mu svým nástupnickým řádem zvaným Ordinatio imperii roku 817 vymezil jako úděl vládu v Bavorsku. Roku 829 však císař vlastní ustanovení porušil ve prospěch nejmladšího syna Karla zvaného Holý, který se narodil teprve roku 823. V nastalých sporech stál Ludvík nejprve s bratrem Pipinem na straně otce proti nejstaršímu bratrovi Lotharovi. Když však Pipin roku 838 zemřel, začal také on bojovat proti císaři a po jeho smrti v roce 840 se společně s Karlem Holým postavil proti nárokům Lothara I. na svrchovanou vládu nad celým franským královstvím. Roku 842 uzavřeli Ludvík s Karlem tzv. Štrasburské dohody a o rok později dosáhli smlouvou ve Verdunu rozdělení říše na tři části, v nichž měli bratři vládnout jako tři rovnoprávní panovníci. Lotharovi byl sice zachován císařský titul, ovšem bez svrchovanosti nad bratry.

První král východofranské říše[editovat | editovat zdroj]

Západní Evropa roku 870
Ludvík Němec se svými syny (Grandes Chroniques de France)

Po roce 843 se Ludvík II. Němec ve východní části říše zcela osamostatnil a stal se zakladatelem východofranské říše (v latinských pramenech Francia orientalis). Na západě rozšířil její území o východní Lotharingii, kterou si po smrti jejího vládce Lotharova syna Lothara II. († 869) rozdělili s bratrem Karlem Holým roku 870 smlouvou v Meersenu (ribemontskou smlouvou 880 připadla Lotharingie k východofranské řiši celá).

Na východě podnikal četné expanze. Bojoval s Polabskými Slovany a Srby, Čechy i Bulhary. Jeho vojska napadala území moravské říše. Roku 846 pomohl k vládě moravskému knížeti Rostislavovi, který se poté pokusil z franského vlivu vymanit. Přes četné další výpravy se Ludvíkovi nepodařilo podřídit si Moravu natrvalo. Roku 876 uzavřel mír s knížetem Svatoplukem ve Forchheimu a uznal nezávislost jeho státu na východofranské říši.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 827 se Ludvík II. oženil s Hemmou, sestrou otcovy druhé manželky Judity Bavorské. Hemma mu porodila sedm dětí, z toho čtyři dcery a tři syny.

Dívky strávily svůj život v klášteře jako jeptišky a synové vládli společně Východofranské říši. Největšího mocenského úspěchu dosáhl Karel, který byl nejen východofranským králem, ale také od roku 879 králem italským, od 881 korunovaným císařem římským jako Karel III. a nakonec po smrti krále Karlomana II. v roce 884 západofranským králem. Tak se mu podařilo, byť jen formálně a na velmi krátkou dobu, naposledy sjednotit Franskou říši.

Dynastie východních Karlovců vymřela roku 911 Ludvíkem IV. zvaným Dítě (potomek Arnulfa Korutanského, Karlomanova nemanželského syna).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h Christian Settipani: La Préhistoire des Capétiens. Villeneuve-d'Ascq. 1993. ISBN 978-2-9501509-3-6.
  2. Christian Settipani: La Préhistoire des Capétiens. Villeneuve-d'Ascq. 1993. ISBN 978-2-9501509-3-6.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHNITH, Karl Rudolf, a kol. Mittelalterliche Herrscher in Lebensbildern : von den Karolingern zu den Staufern. Graz ; Wien ; Köln: Verlag Styria, 1990. 388 s. ISBN 3-222-11973-2. (německy) 
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ludvík II. Němec ve Wikimedia Commons
  • Ludvík ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích
Předchůdce:
Ludvík I.
jako franský král
Znak z doby nástupu Východofranský král
843876
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík III. Mladý
Karloman
Karel III. Tlustý
Předchůdce:
Ludvík I.
Znak z doby nástupu Bavorský vévoda
829 - 865
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karloman