Jablečný mošt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlevo: lisovaný jablečný mošt, vpravo: průmyslově vyráběná jablečná šťáva

Jablečný mošt (též zkráceně mošt) je šťáva vznikající lisováním nebo ohříváním jablečných stroužků. V prvním případě jsou jablka nakrájena na stroužky a rozdrcena nebo rozřezána různými přístroji tak, že na jedné straně vytéká čerstvá šťáva a na druhé vypadávají víceméně suché tuhé zbytky. Při takovéto výrobě moštu vzniká hodně pěny a kalu, který se nejčastěji odstraňuje ručně. Tento typ moštu se cedí skrz plátno, dvakrát po sobě. Následně se zavařuje, aby déle vydržel. Pěna a kal se dají využít například do různých koláčů, nebo jsou s oblibou olizovány dětmi. Tuhé jablečné zbytky jsou zkrmeny králíkům, nebo zkompostovány. V druhém případě, tedy při výrobě moštu tepelnou cestou, jsou jablka rozkrájena na menší části a umístěna na moštovadlo. To je ohříváno a z jeho spodní části vytéká jablečná šťáva. Tento druh moštu již není nutné cedit. Zbylá jablka pak mohou být opětně zužitkována.

Kyselost a trpkost moštu závisí na použitých surovinách. Při průmyslovém zpracování se šťáva často pasterizuje. Též je možno vyrábět hruškový mošt, který je sladší, nebo vinný. Zavařený mošt je možno skladovat po neomezenou dobu, i když po čase začíná sedimentovat.

Mošt je zdrojem vitamínů, přírodního cukru, pektinu, ovocných kyselin a dalších přírodních látek. Současně má vysoký obsah vlákniny.

Jablka, a z nich vyráběný mošt, obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.[zdroj?]

  • snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků
  • posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh
  • stabilizují hladinu cukru v krvi
  • čistí střeva
  • posilují dásně [zdroj?]

Kvašením jablečného moštu se vyrábí cider, alkoholický nápoj oblíbený především v západní Evropě.