Přeskočit na obsah

Letecký motor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Letadlové motory (nesprávně letecké motory) slouží k pohonu letadel. Ve většině případů jde o pístové motory nebo spalovací turbíny. Bývají zavěšeny pod křídlem nebo v trupu, ale některé konstrukce letecké motory umisťují na záď letounu, případně jinam.

Typy leteckých motorů[editovat | editovat zdroj]

Pístový motor[editovat | editovat zdroj]

6válcový pístový motor v Cessna 172
Podrobnější informace naleznete v článku Pístový motor.

Pístový spalovací motor pohání vrtuli přes reduktor. Tento typ pohonu se používá pro malá sportovní nebo dopravní letadla. Je výhodný díky své jednoduchosti a spolehlivosti a také díky nízké spotřebě paliva oproti motorům založeným na spalovací turbíně (turbovrtulový, turbodmychadlový nebo proudový motor). Kvůli přenosu hnací síly prostřednictvím vrtule jsou pístové motory vhodné pro malé letové rychlosti.

Turbovrtulový motor[editovat | editovat zdroj]

Turbovrtulový motor v ATR 42
Podrobnější informace naleznete v článku Turbovrtulový motor.

Turbína pohání vrtuli přes reduktor. Tento typ motoru je vhodný pro menší letadla, tzv. komutery, (ATR, Dash 8) na regionální a krátké tratě. Kvůli přenosu hnací síly prostřednictvím vrtule (stejně jako pístové motory) jsou turbovrtulové motory vhodné pro malé letové rychlosti. Oproti turbodmychadlovým a proudovým motorům mají turbovrtulové motory lepší účinnost a tedy nižší spotřebu paliva.

Turbodmychadlový motor[editovat | editovat zdroj]

Turbodmychadlový motor v Boeing 787
Podrobnější informace naleznete v článku Turbodmychadlový motor.

Používá se především u velkých dopravních letadel nebo mnoha vojenských letadel. Je vhodný pro vysoké podzvukové rychlosti.

Proudový motor[editovat | editovat zdroj]

Proudový motor v Saab JAS-39 Gripen
Podrobnější informace naleznete v článku Proudový motor.

Vysoký tlak plynu vycházejícího z jeho výfuku je ideální pro dosažení nadzvukové rychlosti. Příkladem letounu s proudovými motory je Concorde nebo mnohé nadzvukové stíhací letouny.

Raketový motor[editovat | editovat zdroj]

Raketový motor v Bell X-1
Podrobnější informace naleznete v článku Raketový motor.

Raketový motor je výhodný pro dosažení nejvyšších rychlostí letu. Dále je výhodný pro použití v extrémních letových výškách, kde by mohl být nedostatek atmosférického kyslíku pro chod proudových motorů. Na druhou stranu má raketový motor nejnižší efektivitu, protože kromě paliva musí letoun nést i okysličovadlo nutné pro spalování. Pohon letounů pomocí raketového motoru není příliš obvyklý. Většinou se používá pouze pro experimentální letadla nebo jako doplňkový pohon v kombinaci s jiným z výše uvedených typů pohonů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Stručný návod k obsluze a udržování leteckého motoru "Avia 12 Ydrs". Letňany, p. Čakovice: Avia, 1936. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]