Reduktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Reduktor (v automobilech často též redukce) je označení pro převodovku, která snižuje otáčky například turbovrtulového motoru na otáčky určené pro práci vrtule nebo u automobilů určených pro jízdu v terénu.

Letecký reduktor[editovat | editovat zdroj]

Hlavní reduktor a rotorová hlava vrtulníku Bristol Sycamore

Používá se u motorů s vysokým výkonem a vysokými otáčkami. Nejvhodnější otáčky pro práci vrtule jsou 1 000 až 2 000 ot/min (otáčky motoru jsou v rozmezí 6 000 až 40 000 ot/min). Účinnost reduktoru je zhruba 98 až 99 %. Nevýhodou je jeho vysoká hmotnost, složitá konstrukce a zvýšení mechanických ztrát v ložiscích. Teplo vyvinuté v reduktoru 1 až 2 % výkonu je odváděno účinnou mazací soustavou, která teplo odvádí pomocí chlazeného oleje.

Převod reduktoru je definován vztahem: , kde Nv jsou otáčky vrtule, Nm jsou otáčky motoru.

Reduktory se dělí na:

  • nesouosé – osa vrtulové hřídele není totožná s hřídelí motoru, ale je s ní rovnoběžná, tento typ se používá u řadových motorů.
  • souosé – osa vrtulové hřídele je totožná s hřídelí motoru, tento typ se používá u hvězdicových a plochých motorů. Souosý reduktor je řešen převodem přes planetové soukolí.

Podle typu přenosu na:

  • s ozubenými koly
  • s plochým ozubeným řemenem (řemenové)

Reduktor[editovat | editovat zdroj]

Reduktor (též koncový převod, kolová redukce, nebo také Nápravová převodovka), je používán u nákladních automobilů, traktorů, stavebních strojů a pod. pro zvýšení točivého momentu. Celé převodové ústrojí (převodovka, spojovací hřídele a poloosy) pracuje s menším točivým momentem při vyšších otáčkách, takže nemusí být tak mohutně dimenzovány a jsou proto lehčí a menší. Vysoké otáčky/nízký točivý moment jsou v reduktoru sníženy při znásobení točivého momentu. Nejčastější provedení je formou planetového převodu v náboji kola, u terénních vozidel bývá použito převodu pomocí čelních ozubených kol, kdy konstrukce reduktoru zvedá světlou výšku nápravy (Praga V3S, Mercedes Unimog, Tatra 810)

Redukční převodovka[editovat | editovat zdroj]

Redukční převodovka je užívána u terénních automobilů pro zvýšení tažné síly v těžkém terénu a prudkém stoupání. Konstrukčně jde o další, zpravidla dvoustupňovou převodovku, umístěnou za hlavní převodovkou. Při běžné jízdě je zařazen přímý náhon (převod 1:1, tzv. silniční), při jízdě v terénu (prudkém stoupání, vyprošťování) je zařazen redukovaný stupeň (převod cca 2:1, tzv. terénní). Některé pracovní stroje mají red. převodovku vícestupňovou (tzv. plazivé převody) pro použití přídavného nářadí, hnaného od motoru, kdy je potřeba vyšších otáček motoru při pomalé jízdě (např. různé zametače vozovky a pod. komunální technika). Příkladem mohou být různé nosiče nářadí - Mercedes Unimog, Praga UV 80

Související články[editovat | editovat zdroj]