Hornoplošník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma hornoplošníku
Hornoplošník Airbus A400M
Hornoplošník Boeing B-52F

Hornoplošník je označení pro letoun, který má křídlo uložené na horní části trupu. Umožňuje dobrý pohled na krajinu, nadměrné náklady mohou být dopraveny přímo k letounu a tak se hornoplošníky používají jako pozorovací a nákladní letadla. Trup však musí být ve spodní části zesílen, aby unesla i v případě nouzového přistání nebo nárazu hmotu křídla, které by jinak mohlo proniknout do trupu a ohrozit posádku. Zároveň musí trup poskytovat ochranu při případném kontaktu se zemí.[1] Zvláštním typem hornoplošníku byl parasol (baldachýn), jehož křídlo bylo umístěno nad trupem na zvláštní vzpěrové konstrukci, dnes se vyskytuje poměrně vzácně.

Konstrukce hornoplošníků je často využívána u létajících člunů, kde je nežádoucí dotek křídla a vodní hladiny. Pozice křídla nad trupem umožňuje provádět v blízkosti země manévry s ostřejšími náklony, což zase kompenzuje nevýhoda v menším "vlivu země" na křídlo. Při startu je potřeba více energie v porovnání se zbylými konstrukcemi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAVRÁNEK, Jan. KONCEPCE JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ LETOUNŮ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 2011 [cit. 2022-05-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]