Historie letectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Návrh Ornitoptéry Leonarda da Vinciho, z roku 1488. Konstrukce

Historie letectva se zabývá vývojem mechanického letectví od prvních pokusů v létání šarkanů až do nepřerušovaných, kontrolovaných motorových letů a dále.

Touha lidstva létat se pravděpodobně projevila v Číně, kde jsou zaznamenané první pokusy létat na šarkanech ze 6. století. První let kluzákem předvedl Abbas Ibn Firnas v Andalusii v 9. století. V Evropě benediktinský mnich Eilmer počátkem 11. století uletěl s kluzákem 200 metrů.[1] Sen Leonarda da Vinciho létat je možné najít ve vícerých jeho dílech, ale da Vinci se létat nikdy nepokusil. První vážné pokusy létat se konaly v 18. století v Evropě s horkovzdušnými balony (1783), kluzáky (Otto Lilienthal, 1891) a letadly s vlastním pohonem (Bratři Wrightové, 1903[2]).

Od té doby se konstruktéři letadel pokoušejí o větší rychlost, vzdálenost, vyšší výšku a lepší kontrolovatelnost letů. Seznam důležitých faktorů ovlivnil vynalezení letadla:

  • Kontrola - průvodní kluzáky byly kontrolované pohyby pilotova těla (Lillenthal) nebo zkroucením křídel (Wrightové). Moderní letadla jsou ovládána ovládacími plochami a výškovými kormidly a ty jsou zautomatizované počítačem.
  • Síla - motory letadla se stala lehčí a efektivnější, od parního pohonu Clémenta Adera až po pístové, proudové a raketové motory.
  • Materiál - průvodně konstrukce byly vyrobené z plátna nebo dřeva, později z hliníku a ze složených materiálů

Mezníky v rozvoji letectva[editovat | editovat zdroj]

První lety[editovat | editovat zdroj]

Sen lidí létat nastal z pozorování ptáků a byl zobrazený v různých mýtech (například mýtus o Daidalovi a Ikarovi v řecké mytologii nebo mýtický létající stroj Vimana v Rámájaně). První pokusy spočívaly většinou v tom, že si lidé snažili připevnit křídla jako imitace ptáků, jako bájný Daidalos a jeho křídla z per a vosku. Pokusy napodobit ptáky připojením křídel pokračovaly až do 17. století.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aviation history na anglické Wikipedii.

  1. Thomas E. Woods, Jr., Jak katolická církev budovala západní civilizaci, Praha : Res Claritatis 2008, s. 34
  2. a b Telegram from Orville Wright in Kitty Hawk, North Carolina, to His Father Announcing Four Successful Flights, 1903 December 17 [online]. 1903-12-17, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (anglicky)