Newton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o fyzikální jednotce. Další významy jsou uvedeny na stránce Newton (rozcestník).

Newton [ňútn][1] je jednotka sílysoustavě SI se značkou N. Jedná se o odvozenou jednotku založenou na základních jednotkách kilogram (kg), metr (m) a sekunda (s). Rozměr v základních jednotkách soustavy SI je kg.m.s−2. Newton je definován následovně: Síla 1 newton je taková síla, která udělí volnému hmotnému boduhmotnosti 1 kg zrychlení 1 m·s−2; to zjednodušeně řečeno znamená, že za jednu sekundu působení takové síly hmotný bod změní (zvýší či sníží) svoji rychlost o jeden metr za sekundu. Jednotka je pojmenována po významném fyzikovi Isaacu Newtonovi.

Jelikož je newton jednotkou síly, je rovněž jednotkou tíhy (v minulosti váha), tj. síly, kterou je jedno těleso přitahováno ke druhému, typicky Zemi (je dána nejen působením gravitace, ale je ovlivněna také případnou odstředivou silou). Hmota 1 kg poblíž zemského povrchu má tíhu zhruba 9,81 N (±1 % zejména v závislosti na zeměpisné šířce). Tudíž těleso o hmotnosti 102 kilogramů je k Zemi přitahováno silou přibližně jednoho kilonewtonu.

Od newtonu jsou odvozeny další jednotky: Joule jako jednotka práce nebo energie (1 joule je definován jako práce, kterou koná síla 1 N působící po dráze 1 m ve směru pohybu). Watt (1 watt je výkon, při němž se vykoná práce 1 joulu za 1 sekundu). Pascal je jednotka tlaku (1 Pa je definován jako síla 1 N působící na plochu), je též jednotkou pevnosti v tahu 1 N/mm² = 1 MPa.

Jiné jednotky síly[editovat | editovat zdroj]

  • Pomocí tíhy tělesa o hmotnosti 1 kg byla definována dřívější jednotka síly kilopond.
  • Počátkem 20. století existovala také jednotka stén (sthéne), v soustavě M. T. S. odpovídající 1 kN.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo newton ve Wikislovníku