Přeskočit na obsah

Karyotyp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karyotyp z jádra somatické buňky člověka.

Karyotyp je soubor všech chromozómůjádře buňky. V buněčných jádrech určitého organismu a druhu je konstantní do počtu, velikosti i tvaru chromozómů a jako takový se používá jako druhový znak. Karyotyp je jeden ze základních objektů cytogenetiky.

Stanovení karyotypu[editovat | editovat zdroj]

Ke stanovení karyotypu je zapotřebí preparátu, který obsahuje buňky v metafázi mitózy. Cytogenetický preparát je fixován a obarven, jsou identifikovány jednotlivé chromozómy a seřazeny do dvojic (u organismů s 2n sadou chromozómů v somatických buňkách) podle přijatých pravidel (sleduje se především velikost chromozómu a uložení centromery). Tento reálný karyotyp se pak může porovnávat s idiogramem, který představuje ideální schematické zobrazení daného druhu. Toto srovnání se používá při moderní šlechtitelské plemenitbě pro vyřazení jedinců s chromozómovými mutacemi z rozmnožovacího procesu, v humánní medicíně pro stanovení diagnózy při podezření na genetickou vadu a při studiu těchto vad, a při studiích zabývajících se mutagenními faktory. Srovnání idiogramů odlišných skupin organismů se často používá pro potřeby taxonomických a fylogenetických studií.

Podmínky pro úspěšné stanovení karyotypu:

  • získání dělících se buněk z mitoticky aktivních tkání (např. vzrostný vrchol, kostní dřeň, buňky z plodové vody)
  • výroba preparátu s buňkami ve fázi metafáze (lze dosáhnout po předchozí aplikaci kolchicinu či některých jeho derivátů)
  • neshlukovité a nepřekrývající se rozmístění jednotlivých chromozómů v buňce (pomůže krátkodobé umístění preparátu v hypotonickém roztoku).

Karyotypy[editovat | editovat zdroj]

Obecně[editovat | editovat zdroj]

Karyotyp somatické buňky představuje obvykle dvojnásobná (diploidní) sada chromozómů (2n) oproti pohlavní buňce (1n – haploidní). Existují však výjimky u organismů, kde mohou být somatické buňky taktéž se sestavou 1n, příkladem jsou třeba včelí samci, zvaní trubci, kteří vznikají partenogenezí, 2n chromozómů mají u tohoto druhu pouze samice (královna a dělnice).

Somatický karyotyp u některých druhů[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]