Fixace (populační genetika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o fixaci v populační genetice. Další významy jsou uvedeny na stránce Fixace (rozcestník).

Fixace je změna v genofondu, při níž zcela převládne jen jedna alela genu namísto původních dvou či více alel.[1] Ve stavu, kdy nedochází k neustále novým mutacím, musí být každý alela dříve nebo později ztracena z populace či fixována (kompletně rozšířena v populaci).[2] Fixace může znamenat také uchycení genu na určité pozici v DNA (lokusu).

V procesu substituce je dříve neexistující alela  rozšířena mutací a podpůrná fixace se následně rozšíří náhodným genetickým driftem či pozitivní selekcí. Jak se jednou frekvence alely dostane na 100 %, tedy stane-li se jedinou variantou genu v populaci, může být označena za fixovanou v populaci. Rozdíly mezi taxony na genetické úrovni spočívají mj. právě ve fixaci odlišných variant genů.[1]

Pravděpodobnost fixace[editovat | editovat zdroj]

Pro diploidní populace velikosti N a mírou mutací , frekvence vzniku nových mutací je 1/(2N), a jejich počet . Protože míra fixací je také mírou nových neutrálních mutací vynásobenou pravděpodobností jejich fixace, všeobecná míra fixace je 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fixation (population genetics) na anglické Wikipedii.

  1. a b ZACKAY, Arie. Random Genetic Drift & Gene Fixation [online]. 2007 [cit. 2015-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. KIMURA, M.; OHTA, T. The Average Number of Generations until Fixation of a Mutant Gene in a Finite Population. Genetics.. 1969, roč. 61, čís. 3, s. 763–71. Dostupné online. ISSN 0016-6731.