Domorodec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Domorodec (též aborigén, nebo dokonce aboriginál - od angl. slova aboriginal, tj. domorodec), je obvykle původní obyvatel krajiny - praobyvatel. Bývá obvykle historicky a kulturně spjat se svým územím a vyčleňuje se od okolních obyvatelů anebo od většinového či přistěhovalého obyvatelstva. Domorodci jsou vždy na kulturně a společensky nižší úrovni než většinové či přistěhovalé obyvatelstvo,[zdroj?] proto soužití s domorodci přináší pro obě strany problémy - domorodce ohrožuje závislost na alkoholu, lákadla moderní společnosti, zneužívání a kořistění, ztráta území a asimilace, pro většinovou společnost naopak představují zátěž v podobě kriminality a státních výdajů.[zdroj?]

V Evropě se domorodci vyskytují pouze v okrajových oblastech, neboť většina národů je zde na podobné kulturní úrovni a jsou také v jistém smyslu "domorodé." Typickým příkladem evropských domorodců jsou Laponci žijící ve Skandinávii a Finsku a také některá etnika v Rusku. Na ostatních kontinentech jsou to Americe Indiáni, v Austrálii a Oceánii Austrálci, Maorové a Papuánci, v Africe různé bantuské kmeny ve vztahu k Evropanům a Křováci, Pygmejové a Twa ve Rwandě ve vztahu k Bantuům (tito domorodci v současnosti trpí nejvíce vykořisťováním a zotročováním většinovými obyvateli afrických zemí) a v Asii jsou to např. pralesní Veddové na Srí Lance, Negritové v jihovýchodní Asii nebo tchajwanští domorodci.

Na Andamanských ostrovech se také nacházejí domorodí Negritové - Andamanci, žijící zde v izolaci již desetitisíce let. Všichni jsou akutně ohroženi vyhubením, kromě jedné zcela izolované populace na ostrově North Sentinel (Sentinelci).

Související[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]