Hypervitaminóza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hypervitaminóza (předávkování nebo otrava vitamíny) je onemocnění způsobené přílišným množstvím vitamínů nahromaděných v organizmu. Týká se především vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které jsou ukládány v játrech a tělesném tuku a jejichž dlouhodobá nadměrná koncentrace může způsobit např. toxicitu jater. Vitamíny rozpustné ve vodě tělo nepřechovává a jejich aktuální přebytek je vyloučen ledvinami, proto se u nich hypervitaminóza projevuje jen minimálně.

Vysoké dávky vitamínu A; vysoká dávka a pomalé rozpouštění vitamínu B3; a velmi vysoké dávky samostatného vitamínu B6 (např. ne v rámci B-komplexu) jsou někdy spojovány s vedlejšími účinky, které obvykle rychle vymizí po snížení nebo přerušení požívání daných vitamínů. Pro vitamín B6 ve všeobecnosti platí, že dávky 2-10 g denně mohou vést k neurologickým poruchám.

Vitamín C má ve velkých dávkách výrazné projímavé účinky, typicky (pro osobu s "dobrým zdravím") v množství 5-20 gramů denně rozdělených do několika dávek, ačkoli vážně nemocní lidé[1] mohou užívat 100-200 gramů bez projevů předávkování vitamíny.

Název konkrétního typu hypervitaminózy je vytvořen přidáním přívlastku, který je shodný s přebývajícím vitamínem (např. hypervitaminóza K apod.).

Hypervitaminóza A je toxická a způsobuje praskání a krvácení rtů a podrážděnost. Zvlášť nebezpečná je u těhotných žen, u nichž může způsobit poruchy vývoje plodu, a u malých dětí.

Hypervitaminóza D způsobuje odvápnění měkkých tkání, narušení správného růstu a poškození ledvin.

Hypervitaminóza E způsobuje přechodné žaludeční potíže a průjmy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vitamin C, Titrating To Bowel Tolerance, Anascorbemia, And Acute Induced Scurvy Archivováno 28. 4. 2013 na Wayback Machine Robert F. Cathcart, III, M.D. 1994

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]