The Coca-Cola Company

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Coca-Cola Company
Logo
Logo
Coca-ColaHQ.jpg
Právní forma S.A.
Datum založení 1886
Zakladatel Asa Griggs Candler
Sídlo Atlanta
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé James Quincey
Oblast činnosti beverage industry
Produkty Coca-Cola
Zaměstnanci 130 600 (2013)
Majitelé Berkshire Hathaway (0,091 8)
The Vanguard Group (0,058 8)
Slogan Enjoy Coca-Cola!
Ocenění Ig Nobelova cena (2004)
Oficiální web www.coca-colacompany.com
Identifikátory
ISIN US1912161007
LEI UWJKFUJFZ02DKWI3RY53
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Láhev Coca-Coly

The Coca-Cola Company (NYSEKO) je obchodní společnost vyrábějící, distribuující a prodávající nealkoholické nápoje, sirupy a džusy. Je jednou z největších korporací ve Spojených státech amerických. Známá je zejména výrobou nealkoholického nápoje Coca-Cola, který vyrábí již od roku 1892. Sídlí v Atlantě v americkém státě Georgie.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Výběr značek z produkce The Coca-Cola Company:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byla založena v roce 1886 lékárníkem Johnem Stithem Pembertonem a její původní značka vznikla spojením s Asa Candlerem a přeměnou na obchodní společnost v roce 1892.

Kolem roku 1900 začala společnost prodávat šťávu nezávislým plnicím společnostem, které koupily jejich licenci. První z nich byla v roce 1894 Biedenharn Candy Company v Mississippi, jejímž vlastníkem byl Joseph A. Biedenharn. Tento princip platí dodnes. Podle původního receptu nápoj obsahoval kokain v množství asi miligram na láhev. V roce 1902 byl jeho obsah snížen a od roku 1906 jej nápoj neobsahuje, ale koková příchuť zůstala.

Po Chandlerově smrti v roce 1919 rodina prodala „Coca-Colu“ za 25 milionů dolarů skupině obchodníků vedených Ernestem Woodruffem. O čtyři roky později byl prezidentem The Coca-Cola Company zvolen Robert Winship Woodruff, 33letý syn Ernesta Woodruffa. Ten řídil společnost dalších 60 let. Byl tím, kdo jako první pochopil, jak nesmírné možnosti v sobě skrývá mezinárodní distribuce. Jeho velkolepé představy se staly skutečností: nápoj je dnes k dostání prakticky kdekoliv na světě.

Když Spojené státy vstoupily do druhé světové války, Woodruff jednoznačně zformuloval svůj cíl: „Postaráme se o to, aby si každý americký voják mohl za 5 centů koupit láhev Coca-Cola, bez ohledu na to, kde slouží nebo kolik nás to bude stát“. Ve spolupráci s armádou USA společnost zajistila 64 výroben na plnění nápoje do láhví, které sloužily k zásobování amerických vojáků bojujících na frontách v Evropě, Africe i v tichomořské oblasti. S nápojem se tak seznámil celý svět. Stal se známým prakticky všude, kde se spojenci objevili. S návratem míru pak nastoupila Coca-Cola cestu celosvětové expanze.

V současnosti společnost nabízí přes 400 řad svých produktů v 312 státech či závislých teritoriích.[1] Za rok 2007 měla výnosy 28,9 a zisk 7,2 miliardy dolarů,[2][3] z toho z 37 % na domácím trhu a zbytek celosvětově. Ve všech svých pobočkách zaměstnává přes 90 tisíc zaměstnanců (což z ní činí jednoho z největších soukromých zaměstnavatelů na světě), kteří každý den dopraví k zákazníkům 1,5 miliardy nápojů.[3] Má akcie na NYSE. Značka jejího pilotního nápoje je čtvrtá nejdražší na světě, v hodnotě 58,2 mld dolarů.[4]

Současným CEO společnosti je Muhtar Kent.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Společnost se ohledně praktik spojených se vedením svých poboček v Indii je kritizována právě v této zemi. Ta se v některých částech potýká s kritickým úbytkem spodních vod, zejména vlivem jejího nadměrného čerpání. Továrny na Coca-colu v Indii čelí kritice za environmentálně neetické chování (resp. chování neslučitelné s dlouhodobou udržitelností), kdy neudržitelným tempem odčerpávají spodní vodu z daných lokalit pro produkci svých nápojů a ty následně odvezou na odbytiště vzdálená až tisíce kilometrů od daného místa, takže voda nemá šanci se přirozeným cyklem vrátit zpět.

BBC hrazená speciální studie z roku 2003 odhalila, že odpadní produkty indické pobočky Coca-coly, propagované jako fertilizéry, byla pro tento účel naprosto neúčinná a navíc obsahovala toxické chemikálie – překročeny byly limity pro některé kovy jako např. olovo a kadmium, které může způsobovat rakovinu. Laboratorní výzkumník David Santillo uvedl, že obzvlášť rozrušující je, že odpadem byly kontaminovány okolní vodní zdroje a limity olova byly překročeny i v nich. Oslovený odborník na jedy John Henry konstatoval, že „výsledky měly devastující následky pro ty žijící v okolních oblastech, kde byl tento odpad vysypán“ a dodal, že nejvíc tížící je efekt, který to má na místní ženy v těhotenství, a předpovídá zvýšení případů předčasných porodů, potratů a rození dětí s postižením.[5]

Pro uvedení Coca-cola Zero byla nasazena virální kampaň, která rozšiřovala vědomě nepravdivé zprávy o údajné zvažované soudní žalobě ohledně napodobování příchuti tohoto produktu. Uvedení v Austrálii doprovázel skandál, ve kterém se přišlo na to, že propagace tohoto produktu byla vedena podvrženou předvojovou skupinou; zahrnovala grafitti a spamming odkazující na blog (stejně jako skupina i www stránky se falešně vydávaly za nezávislé).[6] Kampaň byla shledána jako scestná.[7] Coca-cola Zero určená pro Čínu, Venezuelu a některé další středoamerické země byla v červnu 2009 ve Venezuele zakázána pro obsah problematických umělých sladidel Acesulfamu, Aspartamu a především cyklamátu sodného, který byl v roce 1969 americkým FDA zakázán pro své „rakovinotvorné tumory a vrozené vady“.[8] V srpnu 2012, krátce po skončení letních olympijských her v Londýně, jejichž byla společnost sponzorem, se pro zákaz Coca-Coly vyslovila další středoamerická země a to Kolumbie, prostřednictvím jeho ministra zahraničních věcí, který ji chce dostat z prodejních pultů do konce roku.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Coca-Cola Company na anglické Wikipedii.

  1. http://www.sec.gov/Archives/edgar/data/21344/000104746906002588/a2167326z10-k.htm
  2. http://www.thecoca-colacompany.com/brands/index.html
  3. a b http://www.thecoca-colacompany.com/presscenter/nr_20080402_timing_of_first_qtr_earnings.html
  4. http://ekonomika.idnes.cz/nejdrazsi-znackou-je-google-bodoval-i-mcdonald-s-ft4-/eko-zahranicni.asp?c=A080421_102724_eko-zahranicni_maf
  5. Coca-Cola's 'toxic' India fertiliser
  6. {title}. blog.marketingdoctor.tv [online]. [cit. 30-12-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 11-06-2010. 
  7. http://www.theage.com.au/news/breaking/coke-site-gets-zero-for-effort/2006/01/24/1138066785594.html
  8. Venezuela Orders End to Coca-Cola Zero Production
  9. Bolivia Set To Banish Coca-Cola To Mark Mayan End Of Capitalism

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]