Cyklamát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cyklamát

Cyklamát (též označovaný jako cyklamát sodnýsodium cyclamate) je umělé náhradní sladidlo, asi 30–50× sladší než cukr. Někteří lidé[kdo?] shledávají, že má nepříjemný chuťový účinek, méně však než sacharin. Ve členských státech EU se cyklamát označuje na výrobcích kódem E952. Vyrábí se synteticky reakcí cyklohexylaminu s kyselinou chlorsulfonovou a následnou neutralizací vzniklé kyseliny hydroxidem sodným nebo vápenatým.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Směs deseti dílů cyklamátu a jednoho dílu sacharinu se běžně používá pro vzájemné vyrušení chuťových dojezdů. Cyklamát je levnější než většina sladidel. Zdravotní nezávadnost je předmětem sporů. Bylo zjištěno, že cyklamát může u pokusných krys způsobit rakovinu.[1]

Zákaz používání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1969 vydala americká agentura Food & Drug Administration (FDA) na cyklamát sodný zákaz používání. Bylo zjištěno, že způsobuje „rakovinotvorné tumory a vrozené vady“.[2] Pro obsah cyklamátu sodného v nápojích Coca cola ZERO (konkrétně ty určené pro Chile, Venezuelu a některé další středoamerické země) byl tento nápoj v červnu 2009 ve Venezuele zakázán.[2] Cyklamát se nachází i v řadě nápojů prodávaných v ČR (např. Coca cola ZERO).

Nicméně již v roce 1999 vědci dlouhodobou studií potvrdili, že cyklamát nelze za karcinogen jednoznačně považovat. Po více než 20 let podávali různým druhům opic (21 jedinců) 5x týdně cyklamát v dávkách 100 mg/kg a 500 mg/kg[3]. Po této době byly diagnostikovány mírné formy nádorů pouze u 3 opic. Vzhledem k faktu, že podávané dávky překračují minimálně 10x množství obsažené v Zero Cole, lze tento nápoj s největší pravděpodobností bez obav konzumovat.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny karcinogenitu za neprokázanou a vede cyklamáty jako neklasifikované.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Emulgatory: E952 - Cyklamáty
  2. a b Venezuela Orders End to Coca-Cola Zero Production
  3. Takayama S. et al.: Long-Term Toxicity and Carcinogenicity Study of Cyclamate in Nonhuman Primates
  4. https://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol73/mono73-12.pdf - Cyclamates

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]