Limonáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pravá citronová limonáda

Limonáda, (v českých zemích tradičně nazývaná také citronáda, oranžáda nebo malinovka), je nealkoholický osvěžující nápoj, vyrobený z citronové, pomerančové, malinové nebo jiné ovocné šťávy s cukrovým sirupem, nebo umělými sladidly a vodou. V průmyslové výrobě se od 20. století zpravidla nasycuje oxidem uhličitým a do obchodů se distribuuje v uzavřených značkových lahvích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Italský prodavač citronády v Neapoli, kolem roku 1800
Reklama firmy SCHWEPPE'S z roku 1883
Červená limonáda
Prodavačka citronády v Rišikéši, Indie 2005
Společná nabídka chlazených limonád, džusů, ciderů a energy drinků

Původ pěstování citronů, pomerančů, granátových jablek a tamarindů a lisování jejich šťávy do limonád bývá spojován s arabskými zeměmi Blízkého Východu, s Indií a Himálajemi.

V Evropě se již v antickém Římě podával nápoj označený posca, do vody se přidávala lžíce octa nebo kyselého (i zkyslého) vína. Byl to běžný nápoj vojáků ve službě.[1] Octová limonáda se rozšířila do mnoha zemí středověké a novověké Evropy, na českém venkově se dětem podávala ještě kolem poloviny 20. století, zpravidla s lžičkou cukru.

Ze zemí Maghrebu, které byly francouzskými koloniemi, se šťávy exotického ovoce a nápoje z nich dostaly do Francie.[2] Limonáda tam byla údajně poprvé připravena 20. srpna 1630 v Paříži.[3] První sodovku podle vlastního patentu nabídl v roce 1770 nebo 1772 Angličan Joseph Priestley. První průmyslově vyráběná limonáda nesla značku Schweppe's a byla nabízena návštěvníkům první průmyslové výstavy v Londýně v roce 1851.

Pojem[editovat | editovat zdroj]

Termínem limonáda se označuje takový nealkoholický nápoj, který v České republice splňuje tyto státní potravinářské normy: podle vyhlášky č. 335/1997 Sb. smí mít nejvýše 0,5 % objemových jednotek ethanolu při teplotě 20 °C. Vyrábí se z pramnité nebo minerální vody (či sodové vody), nezávadnost jejichž zdrojů musí být pravidelně kontrolována, dále z ovocných šťáv, cukru, přírodních nebo syntetických sladidel, z umělých příchutí a barviv, jejichž technické označení a koncentrace musí být vyznačeny na obalu.

Jazykové odlišnosti[editovat | editovat zdroj]

Termín „limonáda“ je odvozen z francouzského výrazu limon pro citrón, v Čechách se jím od 50. let 20. století označují sycené nealkoholické nápoje s jakoukoliv ovocnou i jinou příchutí. Ve slovenštině se podobně univerzálním způsobem používá slovo „malinovka“. Na Moravě se pro ochucené ovocné sycené nápoje častěji než v Čechách používá slovo sodovka, zatímco sodová voda se v některých moravských regionech nazývá sifon.[4]

V angličtině je oficiálním označením pro osvěžující studené nápoje sousloví „soft drink“, regionálně se používá i řada jiných názvů, jako „carbonated drink“, „cool drink“, „cold drink“, „fizzy drink“, „fizzy juice“, „lolly water“, „pop“, „seltzer“, „soda“, „coke“, „soda pop“, „tonic“, „lemonade“ nebo „mineral“.

V mnoha jazycích speciální souhrnný název pro ovocné sycené nápoje není, resp. označují se pouze jako „nealkoholické nápoje“.

Výrobci limonád[editovat | editovat zdroj]

Mezi světové výrobce limonád patří:

Na českém trhu:

Slazení[editovat | editovat zdroj]

Většinou jde o slazený nápoj, protože obsahuje i cukr či glukózo-fruktózový sirup. Používá se i náhradní sladidlo, ale jeho použití nevede ke snížení tělesné váhy konzumenta,[5] ani ke snížení negativních dopadů na zdraví,[6] ani ke snížení zvýšené pravděpodobnosti předčasného úmrtí.[7] Většina umělých sladidel je navíc předmětem sporu ohledně zdravotní nezávadnosti.[8] Ovšem zavedení spotřební daně na slazené nápoje není tak efektivní, jako kdyby se zavedla spotřební daň na dorty či cukrovinky.[9]

Světoví výrobci limonád skrze sponzorování zdravotnických organizací ovlivňují spotřebu a tak i zdraví obyvatel.[10] Konzumace slazených nápojů zvyšuje riziko úmrtnosti již od malých dávek úměrně zkonzumovanému počtu nápojů.[11] Přispívají také ke vzniku obezity, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu a zubních kazů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Marcus Junkelmann: Panis Militaris – Die Ernährung des römischen Soldaten oder der Grundstoff der Macht. Vydal Philipp von Zabern, Mohuč 1997, ISBN 3-8053-2332-8.
 2. SMITH, Andrew F. Encyclopedia of Junk Food and Fast Food. [s.l.]: Greenwood Press 363 s. Dostupné online. ISBN 978-0-313-08668-7. (anglicky) Google-Books-ID: mYc4aw7tnekC. 
 3. Latest & Breaking News Melbourne, Victoria. The Age [online]. [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Moravsko-český slovník, URL: http://morce.slovniky.org Archivováno 5. 11. 2018 na Wayback Machine.
 5. Sugar-free and 'diet' drinks no better for healthy weight than full sugar drinks, experts say. medicalxpress.com [online]. 2017-01-03 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Artificially sweetened drinks may not be heart healthier than sugary drinks. medicalxpress.com [online]. 2020-10-27 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. DAVIS, Nicola. Soft drinks, including sugar-free, linked to increased risk of early death. The Guardian [online]. 2019-09-03 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Náhrada za cukr: Jsou umělá sladidla opravdu zdravá?. eurozpravy.cz [online]. 2018-05-28 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. 
 9. Snack tax may be more effective than a sugary drink tax to tackle obesity. medicalxpress.com [online]. 2019-09-04 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Study probes soda company sponsorship of health groups. medicalxpress.com [online]. 2016-10-10 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Higher consumption of sugary beverages linked with increased risk of mortality. medicalxpress.com [online]. 2019-03-18 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]