Mikroplasty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka částic polyetylenu (PE), obsažených v zubní pastě
Mikroplasty nalezené v sedimentu řeky Labi (A), Mosely (B), Neckaru (C) a Rýnu (D)

Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna (primární mikroplasty), ale většina vzniká postupným nalámáním, fragmentací větších kusů plastů (sekundární mikroplasty).[1] Tyto mikroplasty se posléze hromadí v oceánech, kde začínají vážně ohrožovati tamější životní prostředí. Nicméně metaanalýza z roku 2018 ukázala, že zatím nejsou dostatečné důkazy o tom, že to ohrožuje či neohrožuje životní prostředí.[2]

Členění mikroplastů[editovat | editovat zdroj]

Primární mikroplasty se přidávají do nátěrových barev nebo zcela běžné kosmetiky, sekundární vznikají zejména mechanickým otěrem pneumatik a opotřebováním plastových tkanin.

Znečištění a regulace ve světě[editovat | editovat zdroj]

Dle zjištění společnosti Orb Media je „přes 80 procent kohoutové vody ve světě kontaminováno mikročásticemi plastů“.[3] Dle vědců z univerzity v belgickém Gentu jsou dále mikroplasty přítomné i v mořských plodech, či rybách.[4]

Ve Velké Británie již platí zákon, zakazující prodej kosmetických přípravků, obsahující mikroplasty.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠUTA, Miroslav; ŠŤOVÍČEK, Vladimír. Mikroplasty ve vodě i v jídle. Kde se tam vzaly? [online]. Plzeň: Český rozhlas Plzeň, 2017-10-10 [cit. 2017-10-22]. Dostupné online. 
  2. https://phys.org/news/2018-10-impact-microplastics-environment-unclear.html - The impact of microplastics on the environment unclear, study suggests
  3. Kohoutková voda v zahraničí je plná mikroplastů. U nás se to neměří. iDNES.cz [online]. 2017-09-08 [cit. 2018-01-10]. Dostupné online. 
  4. Milovníci plodů moře snědí tisíce plastových mikročástic ročně, tvrdí vědci. iDNES.cz [online]. 2017-01-25 [cit. 2018-01-10]. Dostupné online. 
  5. NOVÁKOVÁ, Tereza. V Británii zakázali veškerou kosmetiku obsahující mikroplasty, v mořích jich plavou tisíce tun - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2018-01-10 [cit. 2018-01-10]. Dostupné online.