Mattoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mattoni
Minerální voda Mattoni sport

Mattoni je česká minerální voda z obce Kyselka u Karlových Varů, která je hojně prodávána jako balená voda. V současnosti vlastní ochrannou známku společnost Mattoni 1873.

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Historie značky začala v roce 1864, kdy karlovarský rodák s italsko-českými kořeny Heinrich Mattoni (1830–1910) převzal stáčírnu minerální vody v lázeňském městě Kyselce.[1] Mattoni rozšířil provoz postavením moderní stáčecí linky a založil také distribuční síť k dodávkám vody lázeňským hostům v Kyselce, Karlových Varech a v celých Čechách. V osmdesátých letech 19. století už patřila značka Mattoni k nejznámějším v Evropě.[2] Mattoni je dodávána přírodní, sycená, i v mnoha ochucených verzích. Od devadesátých let je majitelem ochranné známky italská podnikatelská rodina Pasquale, jež má sídlo v Karlových Varech.

Původní pramen Mattoni[editovat | editovat zdroj]

Mattoni využívá přírodní pramen vznikající v krušnohorském krystaliniku, jenž vyvěrá na povrch nedaleko obce Kyselka. Chemicky se jedná o typ vody Na(Ca, Mg)-HCO3, který dosahuje mineralizace v rozmezí 1,6 až 1,7 g/l. Teplota vody v pramenu je 10 °C a na její využití se používají jímací vrty. Vydatnost pramene je přibližně 25 l/min..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAVŘÍNEK, Karel, a kol. Almanach českých šlechtických a rytířských rodů 2008. Brandýs nad Labem: Martin, 2007. 483 s. ISBN 978-80-85955-36-1. S. 263. 
  2. Minerálka je dnes běžnou součástí života. Plzeňský deník [online]. 2011-06-21. Dostupné online. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]