Přeskočit na obsah

Plechovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prázdná plechovka

Plechovka lidově nazývaná též piksla, je nádoba vyrobená z plechu. Výhodou některých plechovek je možnost jejich dalšího využití jako zásobníku na naprosto odlišný materiál.

Plechovka slouží v potravinářství jako obal na konzervované potraviny. Na potraviny a nápoje se používá obvykle pocínovaný ocelový plech nebo nověji plech z hliníkových slitin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Proces ukládání potravin do plechovek vynalezl údajně francouzský inženýr a vynálezce Philippe de Girard. Svůj nápad předal britskému obchodníkovi Peteru Durandovi, aby ho nechal patentovat. Stalo se tak v roce 1810.[1] Proces byl založen na pokusném konzervování do skleněných obalů, jež předchozího roku provedl francouzský vynálezce Nicolas Appert. V roce 1812 prodal Durand svůj patent dvěma Angličanům, Bryanu Donkinovi a Johnu Hallovi, kteří jeho postup i plechovku vylepšili a založili na Southwark Park Road v Londýně první továrnu na konzervování potravin na světě. V roce 1813 již dodávali první zboží v plechovkách Britskému královskému námořnictvu.

Původně se plechovky uzavíraly letováním slitinou cínu a olova, což mohlo způsobovat otravu olovem. Neblaze proslulá je v tomto smyslu ztracená expedice sira Johna Franklina. Její členové trpěli těžkou otravou olovem, údajně z konzervovaných potravin.[2] Mnohem pravděpodobnější je však podle posledního bádání domněnka, že otravu způsobily olověné vodovodní trubky instalované na obou lodích.

V roce 1901 byla ve Spojených státech založena American Can Company, která posléze vyráběla 90 % amerických plechovek.[3]

Plechovkové zásobníky[editovat | editovat zdroj]

 • nápojový (z hliníku)
 • nápojové (čajové a kávové plechovky)
  Kávové plechovky
  na nátěrové hmoty
 • na paliva (kanystr)
 • na tenisové míče
 • na tabák
 • na krémy a kluzné materiály (pomády, vazelíny)
 • na pochutiny
 • atd.

Nápojový[editovat | editovat zdroj]

Plechovky jsou vyráběny mechanickým procesem, a protože jsou vyrobeny z hliníku, jsou velmi vhodné k recyklaci. Nápojové plechovky jsou opatřeny jednoduchým způsobem otevírání (jedná se o jakési očko, do kterého lze vložit prst a tahem plechovku otevřít). Nejčastější objemy plechovek na českém trhu jsou: 0,25 l, 0,33 l a 0,5 l.

Třídění[editovat | editovat zdroj]

Nápojové plechovky patří do šedých kontejnerů s nálepkou Kovové obaly.

Na nátěrové hmoty patří do sběrného dvora.

V některých městech, obcích, kde je zaveden multikomoditní sběr odpadu, patří do kontejneru na plast.

Proto je potřeba sledovat polepy na kontejnerech.

Recyklace[editovat | editovat zdroj]

Nápojové plechovky jsou recyklovatelné donekonečna bez ztráty kvality. Po vytřídění je svozová společnost odváží na dotřiďovací linku. Tam se oddělí od nečistot a ostatních komodit.

Poté jsou lisovány do balíků. Tímto se z nich již stává druhotná surovina připravená k recyklaci pro odběratele.

Míří do pece, kde se při teplotě 660° taví. Dalším zpracováním vzniká ingot (mezičlánek při výrobě recyklovaných produktů z hliníků), který je lisován do hliníkových plátů. Poté se na plechovky natiskne logo. Z vnitřní strany se nanese tenká vrstva laku na vodní bázi, která zajišťuje aby nápoj nepřišel do kontaktu se surovým hliníkem.

Formování nové plechovky probíhá zastudena.

Plechovky obsahují až 75% recyklátu.

Díky recyklaci 1 kg hliníku lze ušetřit 5 kg bauxitu, 4 kg chemických látek a 14 kWh elektřiny, 75% úspory energie.

Při výrobě nových plechovek vznikne 3x více odpadu než samotného hliníku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. GEOGHEGAN, Tom. BBC News - The story of how the tin can nearly wasn't [online]. Bbc.co.uk, 2013-04-21 [cit. 2013-06-04]. Dostupné online. 
 2. Petr Sobotka: Záhada Franklinovy výpravy vyřešena: Za kanibalismem a šíleným chováním stála otrava olovem. Meteor. Český rozhlas Dvojka.
 3. American Can Company: Revolution in Containers, Excerpts of William C. Stolk; Address of The Newcomen Society of North America, April 21, 1960 - Printed July 1960, from oilcans.net, retrieved 16 July 2010

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]