Kofola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kofola

Kofola je sycený nealkoholický nápoj kolového typu, který vznikl v roce 1959 v Československu jako alternativa k tehdy nedostupným konkurenčním nápojům Coca-Cola nebo Pepsi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kofola byla vyvinuta na půdě Výzkumného ústavu léčivých rostlin v Praze v roce 1959. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc. byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu jako napodobeninu kapitalistických kolových nápojů.[zdroj?] Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. Namíchal originální vícesložkový sirup, který se později stal základem pro nový nápoj. Sladkokyselý sirup se pod názvem Kofo vyráběl ve farmaceutickém podniku Galena n.p. Opava-Komárov (dnes součást skupiny Teva Pharmaceutical Industries Ltd.), kde jej s kolektivem technologicky do výroby převedl čerstvý absolvent farmacie Jaroslav Knap, s nímž se Blažek seznámil na 1.československém sjezdu lékárníků. Sirup Kofo se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1960.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 musela Kofola soupeřit se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových.[1]

Vchod do krnovské továrny Kofola

V roce 2002 postavila společnost novou továrnu v Rajecké Lesné na Slovensku, kde stáčí pramenitou vodu Rajec. V roce 2003 se firma přejmenovala na Kofola, a. s.. Kromě Kofoly též vyrábí další nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu, Capri Sonne), které vyváží do Polska a Maďarska – v těchto státech je úspěšný především Jupí a Jupík. Společnost vlastní také závod v polském Kutně, kde se vyrábí především džusy Jupí a je to jedna z největších českých investicí v Polsku[zdroj?] Od roku 1998 se Kofola dodává i v 0,5 a 2litrových PET lahvích (navíc k 0,33litrovým skleněným lahvím). Čtvrtlitrové plechovky byly zavedeny v roce 2003, litrové PET lahve v prosinci 2004. Čepování Kofoly z 50litrových sudů je v mnohých barech a restauracích také velmi populární.

V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum, která je založená na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. Nyní připomíná lístek lékořice.

V březnu 2007 ohlásila Kofola sloučení s polským výrobcem sycených nápojů Hoop. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí nejen na českém a slovenském, ale i na maďarském a polském trhu. V roce 2007 dosáhly tržby hodnoty 4,4 miliardy korun.

V roce 2009 se změnilo jméno společnosti Kofola – Hoop S.A. na Kofola S.A. Rozšíření výrobních a skladovacích prostor v Rajecké Lesné na Slovensku.

V dubnu roku 2009 Kofola S.A. odkoupila společnost PINELLI a od té doby vyrábí energetický nápoj Semtex. V prosinci 2014 koupila Kofola slovinskou továrnu na minerálky Radenska.[2]

V květnu 2015 uvedla firma novou reklamní kampaň se psem, který říká různé nesmysly. Reklamy měli být původně natočené, ale jelikož se nenašel vhodný pes, tak se firma rozhodla celý projet na animovat[3].

Prodej[editovat | editovat zdroj]

Podle webových stránek výrobce se produkce zvyšovala především v druhé polovině 60. a na počátku 70. let, kdy byla Kofola protipólem „kapitalistické“ Coca-Coly. Roční produkce v letech 1970 – 1972 byla 179 400 tisíc litrů. Po roce 1989 zaznamenala Kofola ústup ze scény poté, co hladový trh zaplavila Coca-Cola a Pepsi. V roce 1996 byla produkce na historickém minimu 26 miliónů litrů.[4] Po roce 2000 začala produkce stoupat. V roce 2007 byl finanční obrat firmy Kofola 4,5 miliardy Kč.[zdroj?]

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku je Kofola největším konkurentem Coca-Coly a Pepsi. V roce 2003 se na slovenském trhu prodalo 14,28 milionu litrů Kofoly, v roce 2004 dosáhl prodej hodnoty 19,44 milionu litrů. Podle průzkumu z roku 2004 si 17 % slovenských konzumentů kolových nealkoholických nápojů kupuje nejčastěji Kofolu v porovnání se 14 %, která upřednostňují Coca-Colu. Tržní podíl Kofoly se za poslední tři roky zdvojnásobil (4,6 % v roce 2002, 9,4 % v roce 2004). Kofola obsadila třetí místo na slovenském trhu, za Coca-Colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkem (9,6 %), čímž předběhla Pepsi (5,5 %). [zdroj?]

Polsko[editovat | editovat zdroj]

Kofola SA je dceřiná společnost založená v Polsku, zabývající se odvětvím nealkoholických nápojů. Tato společnost je výrobcem a distributorem sycených a nesycených nápojů, minerálních vod, džusů, ovocných nápojů, dětských nápojů a energetických nápojů.

Produktové portfolio společnosti se skládá z několika značek, včetně kolových nápojů pod značkou Hoop Cola, minerálních vod Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a mezi ostatními také ledové čaje jako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V roce 2013 Kofola Group, i navzdory vysokým cenám komodit a slabší poptávce zvýšila roční obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 milionů PLN. Společnosti se také podařilo zvýšit provozní zisk (EBIT) o 1,6 %, kromě toho zvýšila svůj podíl na trhu v různých segmentech a tím snížila úroveň zadlužení. Kofola SA také oznamuje, že v roce 2014 zaměří svou činnost kromě výběrových restaurací i na rostoucí trh se zdravými nápoji.

Kofole SA Group byl udělen titul „Perla polského hospodářství“ v kategorii Velké perly 11. ročníku organizovaného redakcí ekonomického magazínu Polish Market ve spolupráci s ústavem PAN (ekonomické akademie).

Přísady[editovat | editovat zdroj]

Kofola Citrus & Kofola bez cukru

Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[5] Sirup, ze kterého se vyrábí, obsahuje cukr, karamel, směs kardamomu, skořice, koriandru, extrakt sladkého dřívka (lékořice) a aromatickou přísadu z pomerančovníku. Základem Kofoly je ovocný sirup z jablek a rybízu doplněný o sirup z višní a malin. Ovocný extrakt se namíchává vždy na jednu celou sezónu, proto může mít Kofola každoročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. Sirup dále obsahuje kofein, konzervant a jiné pomocné látky. Sirup je složený ze 14 látek přírodního charakteru, které dávají tomuto nápoji nezaměnitelnou chuť a charakteristické aroma.

Sirup Kofo, hlavní přísada Kofoly, se skládá ze 14 přírodních přísad (jako jsou výtažky z jablek, třešní a rybízu, nebo rostlinného aroma), cukru a karamelu. V porovnání s Pepsi Colou nebo Coca-Colou obsahuje o 30 % méně cukru, o trochu vice kofeinu (15 mg/100ml, Coca-Cola 9,6 mg/100ml) a na rozdíl od některých jiných kolových nápojů (včetně obou zmíněných) neobsahuje kyselinu fosforečnou.[6][7]

Složení Kofoly[editovat | editovat zdroj]

Voda, sirup KOFO (ovocný sirup, cukr, voda, karamel – pálený cukr, barvivo E 150d – amoniakový karamel, kyselina citrónová, chlorid sodný, esence KOFO – aromatická látka přírodně identická, bylinný extrakt – přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt – přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt, konzervant E 211 – benzoan sodný, kofein (max. 15mg/100ml), oxid uhličitý (min. 3g/l).[zdroj?]

Polotovar – Kofo sirup[editovat | editovat zdroj]

Cukr rafinovaný, jablečná a rybízová šťáva, extrakt z lékořice a maliníku, světlý a tmavý karamel, silice z anýzu, kardamomu, pomeranče a skořice.[8]

Kofola s příchutěmi[editovat | editovat zdroj]

 • V roce 2004 byla představena nová Kofola Citrus, s citrónovou příchutí.
 • V roce 2007 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • Od roku 2008 je v prodeji Kofola Bez cukru, která neobsahuje žádný cukr a je tak alternativou ke Kofole Original.
 • V listopadu 2008 byla vydána další vánoční limitovaná edice, Kofola Barborková, s výraznou chutí třešní.
 • V listopadu 2009 byla vydána jako každý rok před Vánoci speciální limitovaná edice Kofola Hvězdičková s příchutí granátového jablka a vanilky.
 • V roce 2011 byla vydána přichuť Kofola Višňová, s višňovou příchutí.
 • V roce 2011 byla vydána příchuť Kofola Extra Bylinková, s příchutí máty, hořce a pampelišky. Recepturu vytvořil jeden z původních spolutvůrců Kofoly Jaroslav Knap.
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola Festivalová, s příchutí guave.
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola s Guaranou s příchutí guarany v ergonomicky tvarované 1l lahvi. Oproti původní Kofole obsahuje o polovinu více kofeinu.[9]
 • V roce 2012 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Vanilková, s příchutí vanilky.
 • V roce 2013 byla pro velký zájem opět vydána Kofola Vanilková, tentokrát trvale.
 • V roce 2014 byla vydána (limitovaně?) opět Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • V roce 2014 byla vydána (limitovaně?) Kofola Marcipánová, s mandlovou příchutí.
 • V roce 2015 byla představena nová Kofola Meruňková.

Míchané nápoje s Kofolou[editovat | editovat zdroj]

Kofola se používá i do alkoholických míchaných nápojů. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s tuzemským rumem,[10]. Další možností je varianta nazývaná „houba“ či „bambus“ – vína s kolou, v tomto případě s Kofolou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.jakbytuspesny.cz/podnikani/jannis-samaras Jannis Samaras, profil
 2. Největší akvizice Kofoly: Za 1,8 miliardy kupuje minerálky Radenska ihned.cz, 19. prosince 2014
 3. (slovensky) KOFOLA DOG - making of [online]. . Dostupné online.  
 4. Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru, iDnes, 11. října 2002
 5. KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha : NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 233.  
 6. Caffeine Content of Food & Drugs [online]. Center For Science In The Public Interest (CSPI), December 2012. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Caffeine Content of UK and Europe Drinks [online]. CaffeineInformer, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. PRYMUSOVÁ, Zdeňka; KRAJÍČEK, Alois; RUCKI, Jan. Léčivé rostliny doma a v lékárně. Ostrava : Lingua, 1991. 95 s. ISBN 80-900294-0-X. Kapitola Nápojové přísady z léčivých rostlin, s. 78. (čeština) 
 9. http://energy-drinks.cz/text-prichazi-kofola-energy-drink-aneb-kofola-s-guaranou/
 10. Iva Balíková:Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku, strana 43, bakalářská práce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]