Kofola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kofola

Kofola je sycený nealkoholický nápoj kolového typu, který vznikl v roce 1959 v Československu jako alternativa k tehdy nedostupným konkurenčním nápojům Coca-Cola nebo Pepsi. Nápoj vyrábí česká společnost Kofola a.s.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kofola, láhev 0,33 l

Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[1] Byla vyvinuta v Opavě v roce 1959. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc., byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. Namíchal originální vícesložkový sirup, který se později stal základem pro nový nápoj. Sladkokyselý sirup se pod názvem Kofo vyráběl ve farmaceutickém podniku Galena n.p. Opava-Komárov (dnes součást skupiny Teva Pharmaceutical Industries Ltd.), kde jej s kolektivem technologicky do výroby převedl čerstvý absolvent farmacie Jaroslav Knap,[2] s nímž se Blažek seznámil na 1. československém sjezdu lékárníků. Sirup Kofo se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1960. Od roku 1960 je Kofola prodávána.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 soupeřila se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových. Odkup receptury vyšel nové majitele na 215 milionů korun.[3][4]

Vchod do krnovské továrny Kofola

V roce 2002 postavila společnost novou továrnu v Rajecké Lesné na Slovensku, kde stáčí pramenitou vodu Rajec. V roce 2003 se firma přejmenovala na Kofola, a. s.. Kromě Kofoly též vyrábí další nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu, Capri Sonne), které vyváží do Polska a Maďarska – v těchto státech je úspěšný především Jupí a Jupík. Společnost vlastní také závod v polském Kutně, kde se vyrábí především džusy Jupí a je to jedna z největších českých investic v Polsku.[zdroj?] Od roku 1998 se Kofola dodává i v 0,5 a 2litrových PET lahvích (navíc k 0,33litrovým skleněným lahvím). Čtvrtlitrové plechovky byly zavedeny v roce 2003, litrové PET lahve v prosinci 2004. Čepování Kofoly z 50litrových sudů je v mnohých barech a restauracích také velmi populární.

V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum, která je založená na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. Nyní připomíná lístek lékořice.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí nejen na českém a slovenském, ale i na maďarském a polském trhu. V roce 2007 dosáhly tržby hodnoty 4,4 miliardy korun, v březnu téhož roku ohlásila Kofola sloučení s polským výrobcem sycených nápojů Hoop. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase. V roce 2009 se změnilo jméno společnosti Kofola – Hoop S.A. na Kofola S.A. Rozšíření výrobních a skladovacích prostor v Rajecké Lesné na Slovensku. V dubnu roku 2009 Kofola S.A. odkoupila společnost PINELLI a od té doby vyrábí energetický nápoj Semtex. V prosinci 2014 koupila Kofola slovinskou továrnu na minerálky Radenska.[5]

V květnu 2015 uvedla firma novou reklamní kampaň se šišlajícím psem. Reklamy měly být původně natočené s živým zvířetem, ale jelikož se nenašel vhodný pes, rozhodla se firma použít místo psa animaci.[6] Na začátku prosince 2015 vstoupila Kofola na pražskou burzu. Investorům nabídla 6,7 procenta akcií (1,5 milionu kusů). Úpisová cena byla stanovena na 510 korun za akcii.[7]

Prodej[editovat | editovat zdroj]

Podle webových stránek výrobce se produkce zvyšovala především v druhé polovině 60. a na počátku 70. let, kdy byla Kofola protipólem „kapitalistické“ Coca-Coly. Roční produkce v letech 1970 1972 byla 179 400 tisíc litrů. Po roce 1989 zaznamenala Kofola ústup ze scény poté, co hladový trh zaplavila Coca-Cola a Pepsi. V roce 1996 byla produkce na historickém minimu 26 miliónů litrů.[8] Po roce 2000 začala produkce stoupat. V roce 2007 byl finanční obrat firmy Kofola 4,5 miliardy Kč.[zdroj?]

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku je Kofola největším konkurentem Coca-Coly a Pepsi. V roce 2003 se na slovenském trhu prodalo 14,28 milionu litrů Kofoly, v roce 2004 dosáhl prodej hodnoty 19,44 milionu litrů. Podle průzkumu z roku 2004 si 17 % slovenských konzumentů kolových nealkoholických nápojů kupuje nejčastěji Kofolu v porovnání se 14 %, která upřednostňují Coca-Colu. Tržní podíl Kofoly se za poslední tři roky zdvojnásobil (4,6 % v roce 2002, 9,4 % v roce 2004). Kofola obsadila třetí místo na slovenském trhu, za Coca-Colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkem (9,6 %), čímž předběhla Pepsi (5,5 %). [zdroj?]

Polsko[editovat | editovat zdroj]

Kofola SA je dceřiná společnost založená v Polsku, zabývající se odvětvím nealkoholických nápojů. Tato společnost je výrobcem a distributorem sycených a nesycených nápojů, minerálních vod, džusů, ovocných nápojů, dětských nápojů a energetických nápojů.

Produktové portfolio společnosti se skládá z několika značek, včetně kolových nápojů pod značkou Hoop Cola, minerálních vod Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a mezi ostatními také ledové čaje jako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V roce 2013 Kofola Group, i navzdory vysokým cenám komodit a slabší poptávce zvýšila roční obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 milionů PLN. Společnosti se také podařilo zvýšit provozní zisk (EBIT) o 1,6 %, kromě toho zvýšila svůj podíl na trhu v různých segmentech a tím snížila úroveň zadlužení. Kofola SA také oznamuje, že v roce 2014 zaměří [zdroj?]svou činnost kromě výběrových restaurací i na rostoucí trh se zdravými nápoji.

Kofole SA Group byl udělen titul „Perla polského hospodářství“ v kategorii Velké perly 11. ročníku organizovaného redakcí ekonomického magazínu Polish Market ve spolupráci s ústavem PAN (ekonomické akademie).

Výroba a složení[editovat | editovat zdroj]

Kofola Citrus & Kofola bez cukru

Polotovar – sirup KOFO[editovat | editovat zdroj]

Základem Kofoly je sirup KOFO. Sirup se mísí vždy na celou sezónu, proto může mít Kofola meziročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce.

 • Sirup se skládá ze 14 bylinných a ovocných látek (jako jsou výtažky z jablek, třešní a rybízu, nebo rostlinného aroma), cukru a karamelu.

Podle jiného zdroje je složení sirupu následující:

 • Cukr rafinovaný, jablečná a rybízová šťáva, extrakt z lékořice a maliníku, světlý a tmavý karamel, silice z anýzu, kardamomu, pomeranče a skořice.[9]

Podle zveřejněných údajů na etiketě od výrobce v roce 2015 obsahoval

 • Ovocný sirup, glukózo-fruktózový sirup, voda, karemel-pálený cukr, barvivo E150d, kyselinu citrónovou, chlorid sodný, esenci pro KOFO (aroma, bylinný extrakt, lékořicový extrakt, kofein, konzervant E211)

Složení Kofoly v roce 2015[editovat | editovat zdroj]

Voda, sirup KOFO, oxid uhličitý, další aroma u Kofoly s příchutěmi. Kofola bez cukru neobsahuje cukr. Informace o složení zveřejněná na výrobcích (rok 2015)

Kofola s příchutěmi[editovat | editovat zdroj]

 • V roce 2004 byla představena nová Kofola Citrus, s citrónovou příchutí.
 • V roce 2007 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • Od roku 2008 je v prodeji Kofola Bez cukru, která neobsahuje žádný cukr a je tak alternativou ke Kofole Original.
 • V listopadu 2008 byla vydána další vánoční limitovaná edice, Kofola Barborková, s výraznou chutí třešní.
 • V listopadu 2009 byla vydána jako každý rok před Vánoci speciální limitovaná edice Kofola Hvězdičková s příchutí granátového jablka a vanilky.
 • V roce 2011 byla vydána přichuť Kofola Višňová, s višňovou příchutí.
 • V roce 2011 byla vydána příchuť Kofola Extra Bylinková, s příchutí máty, hořce a pampelišky. Recepturu vytvořil jeden z původních spolutvůrců Kofoly Jaroslav Knap.[2]
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola Festivalová, s příchutí guave.
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola s Guaranou s příchutí guarany v ergonomicky tvarované 1l lahvi. Oproti původní Kofole obsahuje o polovinu více kofeinu.[10]
 • V roce 2012 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Vanilková, s příchutí vanilky.
 • V roce 2013 byla pro velký zájem opět vydána Kofola Vanilková, tentokrát trvale.
 • V roce 2014 byla vydána limitovaně opět vánoční Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • V roce 2014 byla vydána vánoční limitovaná edice Kofoly Marcipánové, s mandlovou příchutí.
 • V roce 2014 byla pro malý zájem kofoly Marcipánové vydána taktéž limitovaná vánoční edice kofoly perníkové. [zdroj?]
 • V roce 2015 byla představena nová Kofola Meruňková.[11], v roce 2016 začala být stáčena i do 1,5 l lahví.
 • V roce 2015 byla představena vánoční edice Kofoly Čokoládové, s čokoládovou příchutí.[12]
 • V roce 2015 byla představena Kofola Meloun pro rok 2016, s melounovou příchutí.[13]
 • V roce 2016 byla představena Kofola Kokos, s kokosovou příchutí.
 • V roce 2016 byla představena Kofola Vlašský ořech, s ořechovou příchutí.
 • V roce 2017 byla představena Kofola Malina , s malinovou příchutí.
 • V roce 2017 byla představena Kofola Černý rybíz, s příchutí černého rybízu

Míchané nápoje s Kofolou[editovat | editovat zdroj]

Kofola se používá i do alkoholických míchaných nápojů. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s tuzemským rumem,[14] Další možností je varianta nazývaná „houba“ či „bambus“ – vína s kolou, v tomto případě s Kofolou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kol.. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha : NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 233.  
 2. a b Socialističtí vědci trumfli kapitalistickou limonádu. Před 50 lety vznikla Kofola. Novinky.cz [online]. 2010-04-07 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online.  
 3. PRACHAŘ, František. Před 50 lety vyrobil první kofolu!. Blesk.cz [online]. 2010 [cit. 2015-12-24]. Dostupné online.  (čeština) 
 4. KUBÍČEK, Michal. Jannis Samaras, nenápadný majitel Kofoly [online]. Jak být úspěšný, [cit. 2015-09-16]. Dostupné online.  
 5. Největší akvizice Kofoly: Za 1,8 miliardy kupuje minerálky Radenska. iHNed.cz [online]. 2014-12-19 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online.  
 6. KOFOLA DOG - making of [online]. YouTube.com. Dostupné online. (slovensky) 
 7. Akcie Kofoly zahájily mírným růstem [online]. iHNed.cz, 2015-12-03, [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. (cs-CZ) 
 8. KRATOCHVÍL, Luboš. Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru. iDNES.cz [online]. 2002-10-11 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online.  
 9. PRYMUSOVÁ, Zdeňka; KRAJÍČEK, Alois; RUCKI, Jan. Léčivé rostliny doma a v lékárně. Ostrava : Lingua, 1991. 95 s. ISBN 80-900294-0-X. Kapitola Nápojové přísady z léčivých rostlin, s. 78.  
 10. Přichází „Kofola Energy Drink“ aneb Kofola s Guaranou [online]. Energy-drinks.cz, [cit. 2015-09-16]. Dostupné online.  
 11. Kofola opět zkouší novou příchuť. Tentokrát bude ovocná [online]. Energy-drinks.cz, [cit. 2015-01-22]. Dostupné online.  
 12. Kofola Čokoládová, návrat Marcipánové a Meruňková ve velkém! [online]. Energy-drinks.cz, [cit. 2015-12-16]. Dostupné online.  
 13. Kofola dolaďuje další novinku s "ovocno-zeleninovou" chutí! [online]. Energy-drinks.cz, [cit. 2015-12-17]. Dostupné online.  
 14. BALÍKOVÁ, Iva. Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku. Pardubice, 2009 [cit. 2015-09-16]. bakalářská práce. Univerzita Pardubice. Vedoucí práce Martin Kocanda. s. 43. Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]