Kofola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čepovaná kofola
Kofola na grilovačce

Kofola je sycený nealkoholický nápoj kolového typu, který vznikl v roce 1959 v Československu jako alternativa k tehdy nedostupným konkurenčním nápojům Coca-Cola nebo Pepsi. Nápoj vyrábí česká společnost Kofola a.s.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kofola v skleněné láhvi 0,33 l
Kofola v plastové láhvi 1,5 l

Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[1] Jiné zdroje uvádějí, že úkolem bylo primárně vyvinout vlastní alternativu populárního západního nápoje Coca-Cola (a přebytečný, resp. odpadní kofein, mj. z komínu pražírny kávy, byl používán kvůli jeho vysoké ceně na trhu).[2] Byla vyvinuta ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze v roce 1959. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc., byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. Namíchal originální vícesložkový sirup, který se později stal základem pro nový nápoj. Sladkokyselý sirup se pod názvem Kofo vyráběl ve farmaceutickém podniku Galena n.p. Opava-Komárov (dnes součást skupiny Teva Pharmaceutical Industries Ltd.), kde jej s kolektivem technologicky do výroby převedl čerstvý absolvent farmacie Jaroslav Knap,[3] s nímž se Blažek seznámil na 1. československém sjezdu lékárníků. Sirup Kofo se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1960. Od roku 1960 je Kofola prodávána.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 soupeřila se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových. Odkup receptury vyšel nové majitele na 215 milionů korun.[4][5]

Vchod do krnovské továrny Kofola

V roce 2002 postavila společnost novou továrnu v Rajecké Lesné na Slovensku, kde stáčí pramenitou vodu Rajec. V roce 2003 se firma přejmenovala na Kofola, a. s.. Kromě Kofoly též vyrábí další nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu, Capri Sonne), které vyváží do Polska a Maďarska – v těchto státech je úspěšný především Jupí a Jupík. Společnost vlastní také závod v polském Kutně, kde se vyrábí především džusy Jupí a je to jedna z největších českých investic v Polsku.[zdroj?] Od roku 1998 se Kofola dodává i v 0,5 a 2litrových PET lahvích (navíc k 0,33litrovým skleněným lahvím). Čtvrtlitrové plechovky byly zavedeny v roce 2003, litrové PET lahve v prosinci 2004. Čepování Kofoly z 50litrových sudů je v mnohých barech a restauracích také velmi populární.

V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum, která je založená na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. Nyní připomíná lístek lékořice.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí nejen na českém a slovenském, ale i na maďarském a polském trhu. V roce 2007 dosáhly tržby hodnoty 4,4 miliardy korun, v březnu téhož roku ohlásila Kofola sloučení s polským výrobcem sycených nápojů Hoop. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase. V roce 2009 se změnilo jméno společnosti Kofola – Hoop S.A. na Kofola S.A. Rozšíření výrobních a skladovacích prostor v Rajecké Lesné na Slovensku. V dubnu roku 2009 Kofola S.A. odkoupila společnost PINELLI a od té doby vyrábí energetický nápoj Semtex. V prosinci 2014 koupila Kofola slovinskou továrnu na minerálky Radenska.[6]

V květnu 2015 uvedla firma novou reklamní kampaň se šišlajícím psem. Reklamy měly být původně natočené s živým zvířetem, ale jelikož se nenašel vhodný pes, rozhodla se firma použít místo psa animaci.[7] Na začátku prosince 2015 vstoupila Kofola na pražskou burzu. Investorům nabídla 6,7 procenta akcií (1,5 milionu kusů). Úpisová cena byla stanovena na 510 korun za akcii.[8]

Prodej[editovat | editovat zdroj]

Reklamní poutač na Kofolu (2016)

Podle webových stránek výrobce se produkce zvyšovala především v druhé polovině 60. a na počátku 70. let, kdy byla Kofola protipólem „kapitalistické“ Coca-Coly. Roční produkce v letech 1970 1972 byla 179 400 tisíc litrů. Po roce 1989 zaznamenala Kofola ústup ze scény poté, co hladový trh zaplavila Coca-Cola a Pepsi. V roce 1996 byla produkce na historickém minimu 26 miliónů litrů.[9] Po roce 2000 začala produkce stoupat. V roce 2007 byl finanční obrat firmy Kofola 4,5 miliardy Kč.[10]

Ke konci roku 2018 skupina Kofola působila v Česku, na Slovensku, v Polsku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Rusku, v Rakousku a v Maďarsku.[11]

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku je Kofola největším konkurentem Coca-Coly a Pepsi. V roce 2003 se na slovenském trhu prodalo 14,28 milionu litrů Kofoly, v roce 2004 dosáhl prodej hodnoty 19,44 milionu litrů. Podle průzkumu z roku 2004 si 17 % slovenských konzumentů kolových nealkoholických nápojů kupuje nejčastěji Kofolu v porovnání se 14 %, která upřednostňují Coca-Colu. Tržní podíl Kofoly se za poslední tři roky zdvojnásobil (4,6 % v roce 2002, 9,4 % v roce 2004). Kofola obsadila třetí místo na slovenském trhu, za Coca-Colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkem (9,6 %), čímž předběhla Pepsi (5,5 %). [zdroj?!]

Polsko[editovat | editovat zdroj]

Kofola SA je dceřiná společnost založená v Polsku, zabývající se odvětvím nealkoholických nápojů. Tato společnost je výrobcem a distributorem sycených a nesycených nápojů, minerálních vod, džusů, ovocných nápojů, dětských nápojů a energetických nápojů.

Produktové portfolio společnosti se skládá z několika značek, včetně kolových nápojů pod značkou Hoop Cola, minerálních vod Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a mezi ostatními také ledové čaje jako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V roce 2013 Kofola Group, i navzdory vysokým cenám komodit a slabší poptávce zvýšila roční obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 milionů PLN. Společnosti se také podařilo zvýšit provozní zisk (EBIT) o 1,6 %, kromě toho zvýšila svůj podíl na trhu v různých segmentech a tím snížila úroveň zadlužení. Kofola SA také oznamuje, že v roce 2014 zaměří [zdroj?]svou činnost kromě výběrových restaurací i na rostoucí trh se zdravými nápoji.

Kofole SA Group byl udělen titul „Perla polského hospodářství“ v kategorii Velké perly 11. ročníku organizovaného redakcí ekonomického magazínu Polish Market ve spolupráci s ústavem PAN (ekonomické akademie).

Výroba a složení[editovat | editovat zdroj]

Kofola Citrus & Kofola bez cukru

Sirup KOFO[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo sirup KOFO.

Základem Kofoly je polotovar sirup KOFO. Sirup se mísí vždy na celou sezónu, proto může mít Kofola meziročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. Sirup se skládá ze 14 bylinných a ovocných látek (jako jsou výtažky z jablek, třešní a rybízu, nebo rostlinného oleje).

Podle jiného zdroje je složení sirupu následující:

Podle zveřejněných údajů na etiketě od výrobce v roce 2015 obsahoval:

Složení Kofoly v roce 2015[editovat | editovat zdroj]

Voda, sirup KOFO, oxid uhličitý, další aroma u Kofoly s příchutěmi. Kofola bez cukru obsahuje místo cukru náhradní sladidlo.[13]

Kofola s příchutěmi[editovat | editovat zdroj]

Kofola – citrus, bez cukru, original, vanilka a vlašský ořech

V roce 2004 byla poprvé vydána speciální příchuť Kofola, s citronovou příchutí. Od roku 2007 je (s výjimkou v roce 2010) pravidelně každý rok vydáváno až několik nových příchutí, většinou jde však o limitované edice, popř. vánoční limitované edice.

Rok Nové příchutě Nové příchutě (vánočních) limitovaných edicí
Název Příchuť Název Příchuť
2004 Kofola Citrus citron - -
2007 - - Kofola Skořicová skořice
2008 Kofola Bez cukru Kofola neobsahující žádný cukr Kofola Barborková třešeň
2009 - - Kofola Hvězdičková granátové jablko a vanilka
2011 Kofola Višňová višeň - -
Kofola Extra Bylinková (podle receptury Jaroslava Knapa) hořec, pampeliška a máta
2012 Kofola Festivalová guave Kofola Vanilková vanilka
Kofola s Guaranou (ergonomicky tvarovaná láhev 1 l) guarana
2013 Kofola Vanilková (pro velký zájem znovu vydána, natrvalo) vanilka - -
2014 - - Kofola Skořicová (znovuvydání) skořice
Kofola Marcipánová mandle
Kofola Perníková perník
2015 Kofola Meruňková meruňka Kofola Čokoládová čokoláda
Kofola Meloun meloun
2016 - - Kofola Kokos kokos
Kofola Vlašský ořech vlašský ořech
2017 Kofola Malina malina Kofola Švestka se skořicí švestka a skořice
Kofola Černý rybíz černý rybíz Kofola Hruška se skořicí hruška a skořice
2018 Kofola Ostružina ostružina Kofola Mandarinka mandarinka
Kofola Ananas ananas
Kofola Grep grapefruit
2019 Kofola Angrešt angrešt Kofola Vánoční koření hřebíček a skořice
Kofola Jablko se skořicí jablko a skořice
2020 Kofola Máta máta Kofola Med med
Kofola Kokos (znovuvydání) kokos
2021 Kofola Černý rybíz Lehká černý rybíz Kofola Karamel karamel
Kofola Jablko se skořicí (znovuvydání) jablko a skořice
2022 Kofola Jahoda jahoda Kofola Linecké cukroví linecké cukroví
Kofola Vanilkový rohlíček vanilkové rohlíčky

Míchané nápoje s Kofolou[editovat | editovat zdroj]

Kofola se používá i do alkoholických míchaných nápojů. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s tuzemským rumem,[14] Další možností je varianta nazývaná „houba“ či „bambus“ – vína s kolou, v tomto případě s Kofolou.

Tuna a Kofola[editovat | editovat zdroj]

V Česku a na Slovensku se jako psí herec v reklamách na Kofolu proslavil pejsek Tuna (zde přezdívaný jako Štefan, či „Ftefan“), které byly vysílány v televizi od května 2015 do srpna 2016. Celkem bylo natočenu 20 různých reklam v délce od 15 do 24 sekund.[15]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kol. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha: NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 233. 
 2. Kofola: S nedostatkem kofeinu se při výrobě nepočítalo. Zužitkovaly se saze. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2020-06-09 [cit. 2020-06-12]. Audio. Dostupné online. 
 3. Socialističtí vědci trumfli kapitalistickou limonádu. Před 50 lety vznikla Kofola. Novinky.cz [online]. 2010-04-07 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online. 
 4. PRACHAŘ, František. Před 50 lety vyrobil první kofolu!. Blesk.cz [online]. 2010 [cit. 2015-12-24]. Dostupné online. 
 5. KUBÍČEK, Michal. Jannis Samaras, nenápadný majitel Kofoly [online]. Jak být úspěšný [cit. 2015-09-16]. Dostupné online. 
 6. Největší akvizice Kofoly: Za 1,8 miliardy kupuje minerálky Radenska. iHNed.cz [online]. 2014-12-19 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online. 
 7. KOFOLA DOG - making of [online]. YouTube.com. Dostupné online. (slovensky) 
 8. Akcie Kofoly zahájily mírným růstem [online]. iHNed.cz, 2015-12-03 [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. 
 9. KRATOCHVÍL, Luboš. Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru. iDNES.cz [online]. 2002-10-11 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online. 
 10. KUBA, František. Kofola hlásí obrat 4,5 miliardy. Bruntálský a krnovský deník. 2008-02-11. Dostupné online [cit. 2022-07-31]. 
 11. Kofola [online]. Czmi.cz [cit. 2019-02-01]. Dostupné online. 
 12. PRYMUSOVÁ, Zdeňka; KRAJÍČEK, Alois; RUCKI, Jan. Léčivé rostliny doma a v lékárně. Ostrava: Lingua, 1991. 95 s. ISBN 80-900294-0-X. Kapitola Nápojové přísady z léčivých rostlin, s. 78. 
 13. Informace o složení zveřejněná na výrobcích (rok 2015)
 14. BALÍKOVÁ, Iva. Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku. Pardubice, 2009 [cit. 2015-09-16]. bakalářská práce. Univerzita Pardubice. Vedoucí práce Martin Kocanda. s. 43. Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku. Dostupné online.
 15. Kofola ČeskoSlovensko - Youtube [online]. [cit. 2019-05-23]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]