Sluchové kůstky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sluchové kůstky
a) bubínek, b) kladívko, c) kovadlinka, d) třmínek, e) střední ucho
a) bubínek, b) kladívko, c) kovadlinka, d) třmínek, e) střední ucho
a) bubínek, b) kladívko, c) kovadlinka, d) třmínek, e) střední ucho
Latinsky ossicula auditus
Gray 1044

Sluchové kůstky (latinsky: ossicula auditus) kůstky středního ucha či ušní kůstky jsou tři kůstky – kladívko (malleus), kovadlinka (incus) a třmínek (stapes) – uložené v dutině středního ucha v bubínkové dutině savců (cavum tympani) a napojené na bubínek. Kladívko a kovadlinka patří k mandibulárnímu, třmínek k hyoidnímu oblouku. Řetěz těchto kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřního ucha – ploténka třmínku se dotýká oválného okénka ve vnitřním uchu.

Embryonální původ[editovat | editovat zdroj]

Středoušní kůstky vznikly přeměnou částí původních žaberních oblouků, které po přechodu obratlovců na souš ztratily svůj smysl, ale v určitých obměnách se (přinejmenším v zárodečném stadiu) uchovaly. Třmínek vzniká z hyomandibulare (struktura původem z hyoidního oblouku), kladívko z Meckelovy chrupavky (což je struktura z ventrální části mandibulárního oblouku) a kovadlinka ze struktury zvané palatoquadratum (jenž má svůj původ v dorzální části mandibulárního oblouku).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sluchové kostičky na slovenské Wikipedii.

  1. KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution. 5. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2009. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SINĚLNIKOV, R. D. a kolektiv. Atlas anatomie člověka. Svazek III. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1965. 400 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]