Sluchové kůstky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sluchové kůstky
a) bubínek, b) kladívko, c) kovadlinka, d) třmínek, e) střední ucho
a) bubínek, b) kladívko, c) kovadlinka, d) třmínek, e) střední ucho
Latinsky ossicula auditus
Gray's subject #231 1044

Sluchové kůstky (latinsky: ossicula auditus) kůstky středního ucha či ušní kůstky jsou tři kůstky – kladívko (malleus), kovadlinka (incus) a třmínek (stapes) – uložené v dutině středního ucha v bubínkové dutině savců (cavum tympani) a napojené na bubínek. Kladívko a kovadlinka patří k mandibulárnímu, třmínek k hyoidnímu oblouku. Řetěz těchto kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřního ucha – ploténka třmínku se dotýká oválného okénka ve vnitřním uchu.

Embryonální původ[editovat | editovat zdroj]

Středoušní kůstky vznikly přeměnou částí původních žaberních oblouků, které po přechodu obratlovců na souš ztratily svůj smysl, ale v určitých obměnách se (přinejmenším v zárodečném stadiu) uchovaly. Třmínek vzniká z hyomandibulare (struktura původem z hyoidního oblouku), kladívko z Meckelovy chrupavky (což je struktura z ventrální části mandibulárního oblouku) a kovadlinka ze struktury zvané palatoquadratum (jenž má svůj původ v dorzální části mandibulárního oblouku).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sluchové kostičky na slovenské Wikipedii.

  1. KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution. 5. vyd. [s.l.] : The McGraw−Hill Companies, 2009.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SINĚLNIKOV, R. D. a kolektiv. Atlas anatomie člověka. Svazek III. Praha : Státní zdravotnické nakladatelství, 1965. 400 s.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]