Žralok tygří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žralok tygří

Žralok tygří
Žralok tygří

Tiger shark size.svg

Stupeň ohrožení podle IUCN
Téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: paryby (Chondrichthyes)
Nadřád: příčnoústí (Elasmobranchii)
Řád: žralouni (Carchahiniformes)
Čeleď: modrounovití (Carcharhinidae)
Rod: žralok (Carcharhinus)
Binomické jméno
Galeocerdo cuvier
Modře zvýrazněná oblast rozšíření
Modře zvýrazněná oblast rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok tygří (někdy též žralok tygrovaný) (Galeocerdo cuvier) je velký žralok z čeledi modrounovití. Vyskytuje se v mořích a oceánech subtropického a tropického pásu. V průměru dosahuje délky od 3,5 m po 4,5 m, výjimečně i přes 5 metrů. Jeho váha činí obvykle 385 až 635 kg, někdy až více než 1 tunu. Občas je nazýván "smetištěm moře", protože si potravu příliš nevybírá, sežere i takové věci, jako jsou automobilové značky, kanystry na benzin nebo různé plechovky. Přes den se pohybuje převážně na otevřeném moři, v noci při pobřeží. V zimě zůstává v teplých mořích při rovníku a potravu si hledá u korálových útesů v Tichém i Indickém oceánu nebo v Karibiku. Dokáže migrovat na velké vzdálenosti. Žije většinou o samotě, ale více jedinců se může shromáždit na jednom místě kvůli potravě. Má charakteristickou velkou tlamu na spodní straně těla a masivní čelisti, které jsou vybaveny velkým počtem nožovitých zubů ve tvaru trojúhelníku s pilovitými okraji. Vyniká dobře vyvinutým zrakem, při lovu se však spoléhá především na jiné smysly jako je čich či Lorenziniho ampule, proto může velmi dobře lovit ve tmě nebo ve zkalené vodě. Než kořist usmrtí, chvíli okolo ní krouží.

Ve vztahu k člověku je považován za jednoho z nejagresivnější žraloků, podle statistik International Shark Attack File (ISAF) má na svědomí asi 19 % všech fatálních útoků na člověka, což je více než kterýkoliv jiný druh žraloka kromě žraloka bílého.[2]

Jedná se o druh, který zatím nečelí akutní hrozbě vyhubení, nicméně pokračující intenzivní lov může tuto situaci změnit.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.
  2. Statistics on Attacking Species of Shark [online]. Florida Museum of Natural History, [cit. 2016-04-28]. Dostupné online.  
  3. SIMPFENDORFER, C.. Galeocerdo cuvier (Tiger shark). IUCN Red List of Threatened Species. 2009. Dostupné online [cit. 2016-04-28]. DOI:10.2305/iucn.uk.2009-2.rlts.t39378a10220026.en.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]