Sépie (řád)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSépie
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen měkkýši (Mollusca)
Třída hlavonožci (Cephalopoda)
Podtřída dvoužábří (Coleoidea)
Nadřád Decapodiformes
Řád sépie (Sepiida)
Zittel, 1895
Čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sépie (řád Sepiida) se vyskytuji v teple morske vode a pohybuji se v hloubce cca 600 m. Maji neobvykly geograficky vyskyt - vyskytuji se kolem pobrezi vychodeni a jizni Asie, zapadni Evropy, Stredomori, a nejvice u pobrezi Australie a Afriky. Ale totalni nulovy vyskyt techto zivocichu je kolem pobrezi Ameriky. To znamena, ze sepie v techto vodach nikdy neulovite. Pravdepodobne pred davnymi lety tito zivocichove zili i v americkych vodach, ale postupnym ochlazovanim severniho Atlantiku se Sepie presunuly do teplych vod. Jak teplota vody, ktera se stavala cim dal studenejsi, tak hloubka oceanu se pro ne staly nevhodne pro preziti. Podobne, dalsi, druhy sepie byly zjisteny v oblastech Stredomori a severniho more a v Baltickem mori. Ale nejvetsi populace Sepii se vyskytuje u nejjiznejsi casti jizni Afriky. Nalezaji se zde mezi linii odlivu a okrajem kontinentálni desky, v hloubce až ve 180 m. Tento zivocich je na cervene listine ohrozenych zivocichu. To znamená, že zatímco v některých oblastech došlo k určitému nadměrnému snizeni populace techto zivocichu v důsledku rozsáhlého komerčního rybolovu, jejich široký zeměpisný rozsah brání tomu, aby byly příliš ohroženy. Okyselení oceánu, způsobené převážně vyššími úrovněmi oxidu uhličitého emitovaného do atmosféry, je uvedeno jako potenciální hrozba.

Sepie nalezi do morskych bezobratlych zivocichu, do tridy Cephalodopu. Do teto tridy napriklad patri i dalsi poddruhy jako olihen, chobotnice. Sepie ma unikatni vnitrni schranku (ulitu), znamou jako sepiova kost. I kdyz podle jmena bychom rekli, ze sepie je ryba, neni to ryba, je to mekkys.Je to dravy mořsky hlavonozec. Patří mezi desetiramenatce, mají osm kratších chapadel a dvě delší chapadla obdařená přísavkami, která používají k polapení kořisti. Z výměšků sépie se získává malířské barvivo – hnědý pigment – zvaný sépie.

Sepie jedi male hlavonozce, krevety, male ryby a chobotnice, morske cervy a jine, mensi, sepiove druhy. Jejich predatory jsou zejmena delfini, zraloci, velke ryby, tuleni, morsti praci a dalsi, vetsi sepie. Prumerna delka zivota sepii je kolem jedno az dvou let. Nedávné studie uvádějí, že sépie patří mezi nejinteligentnější bezobratlé. Sépie ma take nejvetsi mozek v pomeru k telu mezi bezobratlovci.

Nazev "Sépie" ( "sépi" ) pochází ze starého anglického názvu protento druh, cudele, který může být příbuzný se starým norským zivocichem zvanym "koddi" ("polštář") a středně nízkým německým druhem Kudel ("rag"). Řecko-římský svět oceňoval sépie jako zdroj jedinečného hnědého pigmentu, který zivocich uvolňuje ze sveho sifonu, když je znepokojen.

ANATOMIE A FYSIOLOGIE

Ocni videni - Sépie, stejně jako ostatní cefalopody, mají sofistikované oči. Organogeneze a konečná struktura cefalopodního oka se zásadně liší od organických vzorků obratlovců, jako jsou lidé. Povrchové podobnosti mezi hlavami hlavonožců a obratlovců jsou považovány za příklady konvergentní evoluce. Sépiova papila je hladce zakřivená ve tvaru W. Ačkoli sépie nemohou vidět barvu, mohou vnímat polarizaci světla, což zvyšuje jejich vnímání kontrastu. Mají dvě místa koncentrovaných senzorových buněk na své sítnici (známých jako foveae), jedna je ulozena vice v predu, druhá je ulozena více dozadu. Oko změní zaostření posunutím polohy celého čočky vzhledem k sítnici, namísto přetváření čočky jako u savců. Na rozdíl od oka obratlovců neexistuje žádná slepá skvrna, protože optický nerv je umístěn za sítnicí. Bylo spekulováno, že sépie jsou plně vyvinuty před narozením a že začnou pozorovat své okolí uz ve vejci. V důsledku toho mohou lepe lovit kořist, kterou viděli před vylíhnutím.

Cirkulacni (krevni) system - Krev sépie ma neobvyklý odstín zeleno-modré, protože používá hemocyanin obsahující bílkoviny obsahující měď k transportu kyslíku namísto červeného bílkovinného hemoglobinu obsahujícího železo, který se nachází v krvi obratlovců. Krev je čerpána třemi oddělenými srdcemi: dvě srdeční srdce pumpují krev do zil, ktere zasobuji sépiove zine (jedno srdce každé) a třetí čerpadlo rozhani krev kolem zbytku těla. Sépiová krev musí proudit rychleji než u většiny ostatních zvířat, protože hemocyanin nese podstatně méně kyslíku než hemoglobin. Na rozdíl od ostatních členů tohoto kmene je oběhový systém uzavřen.

Sepiova kost (jakasi vnitrni ulita) - Sépie mají vnitřní strukturu nazývanou sépiovou kosti, která je porézní a je vyrobena z aragonitu. Póry jí zajišťují vztlak, který sépie reguluje změnou poměru plyn / kapalina v komorové sépiové kosti přes ventrální sifon. Sépiove kosti každého druhu mají odlišný tvar, velikost a vzhled hřebenů nebo struktury. Sépiová kost je jedinečná pro sépie a je jedním z rysů, které je odlišují od jejich pribuznych druhu. Klenotníci a stříbrníci obvykle tradičně používají sepiove kosti jako formy pro odlévání malých předmětů, ale jsou pravděpodobně lépe známy jako tvrdý materiál, který je věnován andulkam a jiným klecovým ptákům jako zdroji dietního vápníku.

Ostatni zajimavosti - vybezky sépie přesahují většinu délky jejich paží a nachazi se podél vzdálené části jejich chapadel. Sépie mají inkoust, stejne jako jeji pribuzne chobotnice a olihne, které používají k odpuzeni dravců. Tato tekutina je uložena uvnitř inkoustoveho vaku. Některé sépie jsou jedovaté. Predpoklada se, ze geny k produkci jedu ziskaly sepie ze společného předka. Svaly okázalých sépi (Metasepia pfefferi) obsahují velmi toxickou, neidentifikovanou sloučeninu, stejou jako smrtící sousední cefalopod, chobotnice s modrou kruhovou částí

Reprodukce - Mužské sépie se navzájem provokují v nadvláde a v nejlepší den během páření. Během této výzvy se nejedná o přímý kontakt. Samci se ohrožují navzájem, dokud se jeden z nich nevzda a neodplave . Nakonec, větší samčí sépie se se samici spari tím, že ji popadne jeho chapadly, otočí samici tak, že obě zvířata jsou tváří v tvář, a pak pomocí specializovaného chapadla (jakehosi penisu) ktery zastrci do otvoru pobliz samicich ust, vypusti sperma . Samec pak stráží samici, dokud nenaklade vajíčka o několik hodin později.

Příležitostně se objevi velký konkurent, který ohrožuje sépie. V těchto případech se samec nejprve pokusí zastrašit ostatní ryby. Pokud rival neunikne, samec nakonec zaútočí, aby ho vyhnal. Sépie, která může paralyzovat druhou nejprve tím, že ji napadne do blízksti úst, vyhrává boj o samici. Vzhledem k tomu, že pro každou samici je v průměru čtyři nebo pět (a někdy až deset) samcu, je tento druh chování nevyhnutelný.

Sépie jsou rozdilne v rustu, takže menší sépie mají vždy příležitost najít sveho druha v příštím roce, kdy jsou větší. Kromě toho nebyly pozorovány sépie, ktere by byly schopné vyhrát v přímém konfliktu se strážným samcem, a to za použití několika dalších taktik, aby získali samici. Nejúspěšnější z těchto metod je kamuflaz, kdy menší sépie vyuzivaji tyto kamuflaze k tomu, aby vzbudily dojem, ze jsou samičí sépie. Změna jejich barvy těla, skrytí jejich extra paží (muži mají čtyři páry, ženy mají jen tři), a dokonce předstírají, že maji pytel pro vajicka, maskovaní samci jsou schopni plavat kolem většího strážného samce a samce v páru se samici.

Komunikace - Hlavonožci mohou komunikovat vizuálně pomocí rozmanitého spektra signálů. K výrobě těchto signálů mohou hlavonožci rozlisovat čtyři typy komunikačních prvků: chromatické (barvení kůže), strukturu pokožky (například drsné nebo hladké), držení těla a pohyb. Změny v podobě těla, jako jsou tyto, se někdy nazývají polyfenismus. Společné sépie mohou zobrazovat 34 chromatických, šest textur, osm posturálních a šest pohybových prvků, zatímco okázalé sépie používají mezi 42 a 75 chromatickými, 14 posturálními a sedmi texturními a pohybovými prvky. Pro karibské útesy (Sepioteuthis sepioidea) se předpokládá, že mají až 35 odlišných signalizačních stavů. 

Systém[editovat | editovat zdroj]

řád : sépie (Sepiida):

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]