Miacidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMiacidae
alternativní popis obrázku chybí
Miacis
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
(nezařazeno)Carnivoramorpha
(nezařazeno)Carnivoraformes
ČeleďMiacidae
Cope, 1880
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miacidae je čeleď vyhynulých primitivních masožravců, kteří žili během paleocénu a eocénu, před asi 62–34 miliony lety. Miacidé existovali přibližně 28 milionů let.[1]

Předpokládá se, že miacidé byli předkové moderních masožravců z řádu šelem (Carnivora). Byli to malí predátoři, vzhledem podobní kunám nebo cibetkám, s dlouhými a pružnými těly a dlouhými ocasy. Některé druhy byly stromové, zatímco jiné žily na zemi.

Miacidé se pravděpodobně živili bezobratlými, ještěrkami, ptáky a menšími savci. Ve srovnání s moderními šelmami byli miacidé obecně primitivnější, bez plně zkostnatělé bubínkové výdutě, avšak s vyvinutými trháky (tvořenými protáhlým čtvrtým premolárem a prvním molárem[2]).

Čeleď Miacidae tak, jak je tradičně koncipována, není monofyletická, ale jde o parafyletickou řadu kmenových taxonů. Miacidé byli spolu s čeledí Viverravidae tradičně zařazeni do nadčeledi Miacoidea, novější systematika nicméně slučuje zástupce Carnivora + Miacoidea do kladu Carnivoramorpha. Zástupci miacidů + zástupci skupiny Carnivora pak bývají zařazeni v rámci samostatného kladu Carnivoraformes v rámci kladu Carnivoramorpha.[3]

Rody[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miacidae na anglické Wikipedii.

  1. Fossilworks: Miacidae. fossilworks.org [online]. [cit. 2021-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-07-19. 
  2. ALLABY, A. A Dictionary of Zoology. 3. vyd. [s.l.]: Oxford University Press, 2009. ISBN 9780199233410. 
  3. GOSWAMI, Anjali; FRISCIA, Anthony. Carnivoran evolution : new views on phylogeny, form, and function. Cambridge ; New York: Cambridge University Press, 2010. Dostupné online. ISBN 9780521515290, ISBN 9780521735865. S. 37. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]