Miacidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMiacidae
alternativní popis obrázku chybí
Miacis
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
(nezařazeno)Carnivoramorpha
(nezařazeno)Carnivoraformes
ČeleďMiacidae
Cope, 1880
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miacidae je čeleď vyhynulých primitivních masožravců, kteří žili během paleocénu a eocénu, před asi 62–34 miliony lety. Miacidé existovali přibližně 28 milionů let.[1]

Předpokládá se, že miacidé byli předkové moderních masožravců z řádu šelem (Carnivora). Byli to malí predátoři, vzhledem podobní kunám nebo cibetkám, s dlouhými a pružnými těly a dlouhými ocasy. Některé druhy byly stromové, zatímco jiné žily na zemi.

Miacidé se pravděpodobně živili bezobratlými, ještěrkami, ptáky a menšími savci. Ve srovnání s moderními šelmami byli miacidé obecně primitivnější, bez plně zkostnatělé bubínkové výdutě, avšak s vyvinutými trháky (tvořenými protáhlým čtvrtým premolárem a prvním molárem[2]).

Čeleď Miacidae tak, jak je tradičně koncipována, není monofyletická, ale jde o parafyletickou řadu kmenových taxonů. Miacidé byli spolu s čeledí Viverravidae tradičně zařazeni do nadčeledi Miacoidea, novější systematika nicméně slučuje zástupce Carnivora + Miacoidea do kladu Carnivoramorpha. Zástupci miacidů + zástupci skupiny Carnivora pak bývají zařazeni v rámci samostatného kladu Carnivoraformes v rámci kladu Carnivoramorpha.[3]

Rody[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miacidae na anglické Wikipedii.

  1. Fossilworks: Miacidae. fossilworks.org [online]. [cit. 2021-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-07-19. 
  2. ALLABY, A. A Dictionary of Zoology. 3. vyd. [s.l.]: Oxford University Press, 2009. ISBN 9780199233410. 
  3. GOSWAMI, Anjali; FRISCIA, Anthony. Carnivoran evolution : new views on phylogeny, form, and function. Cambridge ; New York: Cambridge University Press, 2010. Dostupné online. ISBN 9780521515290, ISBN 9780521735865. S. 37. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]