Přeskočit na obsah

Carnivoramorpha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCarnivoramorpha
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
(nezařazeno)Carnivoramorpha
Wyss & Flynn, 1993
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carnivoramorpha je označení pro klad placentálních savců, jenž zahrnuje řád šelem (Carnivora) a jejich vyhynulé kmenové příbuzné. Vylučuje skupinu Creodonta.[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Tradiční klasifikace:

Novější studie naznačují, že nadčeleď Miacoidea a čeleď Miacidae jsou parafyletické, přičemž miacidé jsou se šelmami příbuzní blíže než viverravidé. V roce 2010 Flynn, Finarelli & Spaulding vytyčili nový klad Carnivoraformes v rámci kladu Carnivoramorpha, jenž zahrnuje zástupce pravých šelem a miacidů, ale vylučuje viverravidy (ti jsou zřejmě monofyletickou skupinou).[2] Systematika níže:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carnivoramorpha na anglické Wikipedii.

  1. BENTON, Michael. Vertebrate palaeontology. 4. vyd. Chichester, West Sussex ; Hoboken: Blackwell Publishers, 2015. Dostupné online. S. 379. 
  2. FLYNN, John J.; FINARELLI, John A.; SPAULDING, Michelle. Phylogeny of the Carnivora and Carnivoramorpha, and the use of the fossil record to enhance understanding of evolutionary transformations. Příprava vydání Anjali Goswami, Anthony Friscia. Cambridge: Cambridge University Press Dostupné online. ISBN 978-1-139-19343-6. DOI 10.1017/cbo9781139193436.003. S. 25–63. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]