Creodonta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCreodonta
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
InfratřídaLaurasiatheria
NadřádFerae
ŘádCreodonta
Cope, 1875
Čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Creodonta je vyhynulá skupina placentálních savců příbuzná šelmám. Nejstarší záznamy jsou známé od středního paleocénu, skupina vymřela v pozdním miocénu. Od šelem se liší stavbou svého chrupu: podobně jako u šelem se jim zadní zuby přeměnily na trháky, ty ale vznikly z první nebo druhé stoličky nahoře a druhé nebo třetí stoličky dole (u šelem vznikly ze čtvrtého horního třenového zubu a první spodní stoličky). Jisté podobnosti ve stavbě chrupu mají někteří primitivnější zástupci prašelem také s vačnatci.

Creodonti se dělí na dvě čeledi – Hyaenodontidae a Oxyaenidae. Od sebe se odlišují opět chrupem. Hyaenodontidae měli 44 zubů, trháky tvořily první horní a druhá spodní stolička. Jsou známí ze Severní Ameriky a Evropy, během pozdního eocénu a oligocénu se rozšířili také do Afriky. Oxyaenidae měli trháky z druhé horní a třetí spodní stoličky a měli některé primitivnější znaky na kostře.

Kreodonti mohou představovat sesterskou skupinu vůči kladu Carnivoramorpha, který sdružuje šelmy (Carnivora) a jejich vyhynulé kmenové příbuzné, jako jsou miacidé.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BENTON, Michael. Vertebrate palaeontology. 4. vyd. Chichester, West Sussex ; Hoboken: Blackwell Publishers, 2005. Dostupné online. S. 379. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]