Creodonta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCreodonta
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
InfratřídaLaurasiatheria
NadřádFerae
ŘádCreodonta
Cope, 1875
Čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Creodonta je vyhynulá skupina placentálních savců příbuzná šelmám. Nejstarší záznamy jsou známé od středního paleocénu, skupina vymřela v pozdním miocénu. Od šelem se liší stavbou svého chrupu: podobně jako u šelem se jim zadní zuby přeměnily na trháky, ty ale vznikly z první nebo druhé stoličky nahoře a druhé nebo třetí stoličky dole (u šelem vznikly ze čtvrtého horního třenového zubu a první spodní stoličky). Jisté podobnosti ve stavbě chrupu mají někteří primitivnější zástupci prašelem také s vačnatci.

Creodonti se dělí na dvě čeledi – Hyaenodontidae a Oxyaenidae. Od sebe se odlišují opět chrupem. Hyaenodontidae měli 44 zubů, trháky tvořily první horní a druhá spodní stolička. Jsou známí ze Severní Ameriky a Evropy, během pozdního eocénu a oligocénu se rozšířili také do Afriky. Oxyaenidae měli trháky z druhé horní a třetí spodní stoličky a měli některé primitivnější znaky na kostře.

Kreodonti mohou představovat sesterskou skupinu vůči kladu Carnivoramorpha, který sdružuje šelmy (Carnivora) a jejich vyhynulé kmenové příbuzné, jako jsou miacidé.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BENTON, Michael. Vertebrate palaeontology. 4. vyd. Chichester, West Sussex ; Hoboken: Blackwell Publishers, 2015. S. 379. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]