Vorvaňovec zobatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVorvaňovec zobatý
alternativní popis obrázku chybí
Preparovaný vorvaňovec zobatý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád kytovci (Cetacea)
Podřád ozubení (Odontoceti)
Čeleď vorvaňovcovití (Ziphiidae)
Rod Ziphius
G. Cuvier, 1823
Binomické jméno
Ziphius cavirostris
G. Cuvier, 1823
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vorvaňovec zobatý (Ziphius cavirostris) je kytovec z pestré čeledě vorvaňovcovitých kde je jediným druhem rodu Ziphius. V současnosti je neoficiálním "rekordmanem" v hloubce ponoru mezi všemi savci, a to s ověřenou hodnotou 2992 metrů.[2] Tato hloubka byla změřena vorvaňovci u pobřeží Kalifornie, délka ponoru činila 2 hodiny a 17 minut.[3]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Žije jednotlivě nebo v menších skupinkách kosmopolitně, prakticky ve všech oceánech a mořích (včetně Středozemního), vyjma vysokých zeměpisných šířek a mělkých vod, neobývá vody chladnějších než 10 °C. Přestože se předpokládá, že ve světovém oceánu žije více než 100 000 jedinců, je jeho pozorování z blízka považováno za vzácnost. Vyskytuje se jen zřídka v blízkosti pobřeží, dává přednost hlubokým vodám.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samci i samice mají poněkud zavalitější tělo, jsou přibližně stejně velcí 6 až 7 m a váží 2000 až 3000 kg. Jen sedminu neb osminu celkové délky těla zabírá jejich malá hlava do jejíž čelní části plynule přechází široký zobák, spodní čelist částečně přesahuje přes okraj horní. Ploutve prsní jsou krátké a široké, hřbetní je trojúhelníkovitá až srpovitá a nachází se na konci druhé třetiny délky těla, ocasní má mohutná a široká křídla. Na hrdle má dvě protáhlé rýhy. Zbarvení je variabilní, tělo je často šedé až šedočerné nebo šedomodré, hlava bývá krémově bílá stejně jako přední část hřbetu, spodní strana těla je ještě o poznání světlejší. Na tmavě zbarvených částech jsou nepravidelné bílé skvrny. Zbarvení je i geograficky rozdílné.

U dospělých zvířat je na samém konci každé dolní polovině čelisti pouze jediný zub, horní čelist je bezzubá. U samců zuby vyčnívají z čelisti, jsou dlouhé 4 až 8 cm a mívají v průměru i 4 cm, u samic bývají menší a nevyčnívají. Mláďata mají v každé polovině spodní i horní čelisti 30 až 40 zárodků zubů které nikdy nevyrostou a s přibývajícím věkem se obvykle vstřebají.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Podle obsahu žaludků u uhynulých jedinců lze soudit, že se živí hlubinnými hlavonožci, rybami a některými korýši za kterými se potápějí do hloubek až 3000 m. Loví také hlubinné živočichy při jejich migraci za potravou směrem k hladině. Při hlubokém ponoru vydrží pod vodou až 138 minut,[4] což je jedna z nejvyšších hodnot pro živočicha dýchajícího vzduch. Po tak dlouhém ponoru asi potřebuje vyrovnat kyslíkový dluh a několik následujících ponoření je výrazně kratších, následující dlouhý neabsolvuje dříve než za hodinu.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Jsou to plachá zvířata a lze je na velkou vzdálenost jen stěží od sebe rozlišit. Jen málokdy je možno po delší dobu pozorovat, je málo údajů o jejích sociálních vztazích a reprodukci. Asi po roční březosti se rodí jedno mládě o cca třetinové velikosti matky a to průběžně po celý rok. Předpokládá se průměrná délka života 35 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BioLib.cz – Ziphius cavirostris (Vorvaňovec zobatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-06-27]. Dostupné online. 
  • MAZÁK, Vratislav. Zvířata celého světa: Kytovci. Ilustrace Vratislav Mazák. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988. 312 s. 07-034-88. Kapitola Vorvaňovec zobatý, s. 250-251. 
  • IUCN Red List of Threatened Species: Ziphius cavirostris [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2012 [cit. 2013-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • CULIK, Boris M. Odontocetes, The toothed whales: "Ziphius cavirostris" [online]. UNEP/CMS Secretariat, Bonn, DE, rev. 2010 [cit. 2013-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-03. (anglicky) 
  • LUNDRIGAN, Barbara; MYERS, Allison. Animal Diversity Web: Ziphius cavirostris [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2000 [cit. 2013-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-28. (anglicky) 
  • Ziphius cavirostris [online]. NOAA Fishering Service, Silver Spring, MD, USA [cit. 2013-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-13. (anglicky) 
  • Ziphius cavirostris [online]. MarineBio.org, Encinitas, CA, USA [cit. 2013-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-18. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]