Dohoda o ochraně albatrosů a buřňáků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dohoda o ochraně albatrosů a buřňáků
ZkratkaACAP (z orgin. názvu Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels)
Vznik1. února 2004
Typmezinárodní
Účelochrana albatrosů a buřňáků
SídloHobart, Tasmánie, Austrálie
Souřadnice
Členové13 států
Oficiální webwww.acap.aq
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dohoda o ochraně albatrosů a buřňáků (v originále The Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels, zkráceně ACAP) je mezinárodní dohoda podepsaná v roce 2001 a platná od 1. února 2004.

Cílem dohody je zastavit úbytek albatrosů a buřňáků na jižní polokouli. Tito mořští ptáci jsou ohroženi především nepůvodními druhy, znečištěním a komerčním rybolovem (ptáci představují časté vedlejší úlovky tažných sítí). Dohoda zavazuje signatářské státy podniknout aktivní kroky k redukci počtu chycených albatrosů a buřňáků coby vedlejších úlovků; dále k ochraně pářících kolonií; a kontrole a odstranění introdukovaných druhů z kolonií, kde tito ptáci hnízdí.[1]

Dohodu zastupuje organizace stejnojmenného názvu, jejíž sekretariát je v Hobartu, hlavním městě australské Tasmánie.[2] Součástí ACAP je i taxonomická pracovní skupina, která se snaží o vyjasnění taxonomických vztahů mezi albatrosy a buřňáky.[3]

V roce 2020 ACAP zavedla historicky první Světový den albatrosů, který připadá každoročně na 19. června. Cílem tohoto dne je šířit povědomí o potřebě ochrany těchto ptáků.[4]

Členové dohody[editovat | editovat zdroj]

Dohodu podepsali zástupci následujících 13 zemí:[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Home [online]. Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Headquarters Agreement Between the Government of Australia and the Secretariat to the Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels (Hobart, 23 June 2008) - [2008] ATS 19 [online]. Australian Treaty Series [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BAKER, G. Barry. The Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels: Rationale, History, Progress and The Way Forward. S. 1–5. Marine Ornithology [online]. 2006 [cit. 2020-11-26]. Roč. 34, čís. 1, s. 1–5. (anglicky) 
  4. LAW, Jessica. Why we’re celebrating the first ever World Albatross Day [online]. BirdLife International, 2020-06-19 [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels - Parties to ACAP [online]. The Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels [cit. 2020-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]