Dimethyltryptamin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dimethyltryptamin
Vzorec
Vzorec
Obecné
Systematický název 2-(1H-indol-3-yl)-N,N-dimethylethanamin
Triviální název Dimethyltryptamin, DMT
Sumární vzorec C12H16N2
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 188,269 g/mol
Teplota tání 40–59 °C
Není-li uvedeno jinak, jsou použity jednotky
SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Dimethyltryptamin (DMT) je velmi silný, přírodně se vyskytující halucinogen produkovaný rostlinami a přítomný v stopovém množství i v lidském těle. Vykazuje podobnost s dalšími halucinogeny, LSD a psilocybinem.[1] Chemicky je to bílá či nahnědlá aromatická krystalická látka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší známkou užívání DMT byl nález váčku obsahujícího šňupací směs yopo obsahující DMT, 5-MeO-DMT a bufotenin v pohřebišti v severním Chile. Poprvé bylo užívání domorodými obyvateli Karibiku zdokumentováno již při objevování Ameriky v roce 1496. V následujících staletích bylo zaznamenáno užívání yopo na různých místech v Jižní Americe. První záznamy o užívání ayahuascy, nápoje obsahujícího DMT a MAOI, v Amazonii pochází z poloviny 17. století,[2] soudí se ale, že byla užívána již stovky, možná tisíce let předtím. Yopo i ayahuasca byly rituálními halucinogeny (Entheogeny), používanými tamějšími šamany například při náboženských obřadech, věštění či léčení apod. V Amazonii byly nalezeny i další entheogeny, ve kterých bylo identifikováno DMT, například oo-koo-hé.[3] Informace, které o nich máme, jsou ale velmi sporé. Tyto tradice se na některých místech zachovaly dodnes.[4]

Moderní vědou bylo však DMT syntetizováno až v roce 1931, jeho psychoaktivní účinky byly nalezeny ještě o několik let později. Koncem šedesátých let se objevuje jako psychoaktivní droga na černém trhu v USA, roku 1971 je v USA postaveno mimo zákon, což následuje i ve většině zemí světa. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zažívá DMT malý revival, například v Brazílii je legalizováno rituální užívání ayahuascy početnou církví Santo Daime[5] i jinými. Neměli bychom také opomenout vliv Terence McKenny, známého popularizátora DMT té doby. V roce 1990 také poprvé po dvaceti letech začal výzkum DMT na lidech vedený Rickem Strassmanem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kůra kořenů Mimosy hostilis obsahuje až 1 % DMT.

DMT se minimálně ve stopovém množství vyskytuje pravděpodobně ve všech živých organismech. V některých rostlinách se ale vyskytuje v poměrně velké koncentraci (například Psychotria viridis, Mimosa hostilis nebo chrastice rákosovitá). V lidském těle je jeho přítomnost také prokázána a je vylučováno pravděpodobně šišinkou, ze které se vylučuje chemicky příbuzný hormon melatonin. Jeho funkce v těle zatím nebyla uspokojivě objasněna, předpokládá se, že se mj. podílí na snění, zážitcích blízkých smrti, mystických prožitcích atd.[6] DMT lze také vytvořit synteticky. DMT díky své extrémní síle není příliš populární drogou a od drogových dealerů není běžně k dostání, mnoho uživatelů si ho vyrábí pro vlastní potřebu.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

DMT je extrémně silný,[1] ač jen krátce účinkující halucinogen. Jedná se o tzv. agonistu serotoninu, mozkového neuropřenašeče, který řídí zpracovování informací, ale má vliv i na náladu a vnímání reality.[1] Jelikož je DMT normálně přítomno v lidském těle (ač v malých množstvích), tělo je připraveno na jeho metabolizaci a působení.[7]

Psychedelické stavy[editovat | editovat zdroj]

Zážitky uživatelů DMT jsou často velmi bizarní. Mezi časté fenomény patří například návštěva jiných dimenzí (hyperprostor) či komunikace s bytostmi je obývajícími,[8] celkové radikální změny perspektivy, intenzivní kaleidoskopické vize i při otevřených očích, úplné opuštění vlastního těla a pocit umírání, výrazné změny ve vnímání času a rozměrů. Mezi méně časté pak změna barev (např. celý svět vypadá zlatě), zvukové halucinace, žaludeční nevolnost a další. Téměř všichni uživatelé ale tvrdí, že pro popis tohoto zážitku nestačí běžná slova a jakýkoliv pokus o popis je nutně velmi nepřesný a zkreslený. Tyto zážitky mohou být velmi živé (nezřídka jsou popisovány jako reálnější než každodenní realita) a v důsledku neočekávané intenzity pro mnoho lidí můžou být velice děsivé, někdy dokonce mohou způsobit přechodné psychické problémy.[9] I zkušení uživatelé omamných látek říkají, že DMT je extrémně silný halucinogen a může vytvářet děsivé stavy.[1]

Charakterově jsou také často přirovnávány k účinkům velkých dávek halucinogenních hub lysohlávek, jejichž hlavní aktivní látkou je psilocin, který se od DMT liší pouze jednou hydroxylovou skupinou.

Užití[editovat | editovat zdroj]

DMT lze užívat orálně, ale pouze v kombinaci s MAOI, jinak není účinné. Při tomto způsobu užití účinky nastupují v řádu desítek minut a trvají několik hodin, jsou méně intenzivní a častěji jsou doprovázeny tělesnými účinky, jako je kupříkladu zvracení. Chemicky se tato kombinace vyskytuje v ayahuasce, rituálním halucinogenu amazonských šamanů, kteří ji využívají k léčení a komunikaci s duchy. Dále je možné DMT užít inhalačně (nejběžnější), injekčně nebo nasálně (šňupáním), případně i rektálně. V tomto případě účinky nastupují ihned a trvají 5-20 minut, ale jsou velmi intenzivní, intenzivnější než drtivá většina ostatních psychedelik v běžných dávkách. Někteří tvrdí, že právě tato látka umožňuje vnímaní věcí, které jsou normálně běžnému vnímaní nepřístupné.

DMT je v ČR na seznamu zakázaných substancí.

Dávkování[editovat | editovat zdroj]

Není legální, zdravá ani chutná. Nedoporučuje se užívat.Při inhalačním podání mohou být prahové účinky cítěny již od 2 mg. Běžná dávka se pohybuje okolo 30 mg a 50 mg je považováno za vysokou dávku. Mezi jednotlivci ale můžou být velké odchylky v dávce potřebné k dosažení srovnatelného účinku závisející na tělesné hmotnosti a psychických a fyzických předpokladech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e BIGELOW, Barbara C.; EDGAR, Kathleen J.. The UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances. [s.l.] : Thomson-Gale, 2006. ISBN 1-4144-0444-1.  
  2. Erowid Ayahuasca Vault : Timeline
  3. Terence McKenna − Pravdivé Halucinace
  4. Erowid DMT Vault : Timeline
  5. Ayahuasca proniká do Evropy, vítězí nad úřady i policií
  6. Rick StrassmanDMT: molekula duše
  7. DMT as a monoamine oxidase inhibitor ... − dmt − tribe.net
  8. Terence McKenna − Návrat Archaismu
  9. Erowid Experience Vaults: DMT

Související články[editovat | editovat zdroj]