Rákosník obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxRákosník obecný
alternativní popis obrázku chybí
Rákosník obecný
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Sylvioidea
Čeleď rákosníkovití (Acrocephalidae)
Rod rákosník (Acrocephalus)
Binomické jméno
Acrocephalus scirpaceus
Hermann, 1804
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) je pták z čeledi pěnicovitých, je o něco menší než vrabec. Svrchu je červenavě hnědý, spodní strana bělavá a boky žlutohnědé.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je to typický obyvatel hustého pásu rákosí našich vodstev. Jedná se o tažného ptáka, který odlétá v říjnu do Afriky a navrací se v dubnu následujícího roku. Při tahu můžeme rákosníky spatřit také v křovinách. Nejběžněji se v Česku vyskytuje v jižních Čechách.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Obratně šplhá po rákosových stéblech. Živí se hmyzem, pavouky, na podzim také bobulemi. Potravu hledá v rákosí, ale také na stromech a keřích rostoucích u vody. Zpívá výrazným zpěvem s častým opakováním ve dne i v noci. Na přelomu září a října odlétá do afrických savan.

Rákosník obecný

Nahrávka s hlasem

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Při hnízdění, což je v období mezi květnemzáří, připevňuje hluboké hnízdo k rákosům. Hnízdo visí maximálně 100 cm nad vodou či zemí. Do hnízda samička naklade 3–5 vajec, na kterých sedí 11–12 dní a pečuje o mláďata dalších 11–13 dní. Hnízdo má dovnitř přehnuté okraje, proto z něho nemohou ani při bouři vejce nebo mláďata vypadnout. Mladí ptáci se neumí držet stébel jako dospělí, zpočátku tedy posedávají na vodororovných, zlámaných nebo šikmých stéblech. Do hnízd rákosníků často klade svá vejce kukačka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V příběhu o Sherlocku Holmesovi od Rudolfa Čechury "Sherlock Holmes a případ s ptáky" dojde k usvědčení lupiče, který uloupil vzácné kukačky: Svědek Torriceli totiž slyšel rákosníka (zpíval mezi 20. a 21. hodinou) a „bukače nočního“ (21. a 22. hodina).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVENSSON, Lars; MULLARNEY, Killian; ZETTERSTRÖM, Dan. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Překlad Robert Doležal. 2., opravené a rozšířené vyd. Praha: Ševčík, 2012 (2012 tisk). 448 s. ISBN 978-80-7291-246-9. S. 320. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]