Kakost bahenní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKakost bahenní
alternativní popis obrázku chybí
Kakost bahenní (Geranium palustre)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkakostotvaré (Geraniales)
Čeleďkakostovité (Geraniaceae)
Rodkakost (Geranium)
Binomické jméno
Geranium palustre
L., 1756
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakost bahenní (Geranium palustre) je vytrvalá, fialově kvetoucí, planě rostoucí rostlina, druh rodu kakost, který je v české přírodě původním druhem.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje především ve Střední a Východní Evropě, na území sahající od východu Francie až po řeku Volhu na východě. Jeho hlavní areál rozšíření okrajově zasahuje i na sever Balkánu a Itálie a na jih Skandinávie. Izolované arely se nacházejí v Malé Asii a v oblastech okolo Kavkazu.

České republice je nerovnoměrně rozšířen na většině území, méně se ale vyskytuje ve vyšších polohách (nad 600 m n. m.) a v teplých oblastech jižní Moravy a středních Čech.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Rostlina obvykle roste na vlhkých, podmáčených loukách a bahnitých březích vodních toků a nádrží, ve světlých lužních lesích i vlhkých příkopech. Vyhledává světlá až polostinná stanoviště s trvale vysokou hladinou spodní vody, upřednostňuje hlinité či písčité půdy které jsou humózní a dobře zásobené minerály. Je to konkurenčně schopná rostlina spolehlivě rostoucí i v zapojeném porostu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina, kvetoucí fialově až růžově, která vyrůstá z tlustého, šikmo nebo vodorovně položeného oddenku. Vystoupavé až přímé lodyhy, vysoké 40 až 80 cm, jsou vidličnatě větvené, mají dlouhé internodia, ztlustlé uzliny a porůstají štětinatými chlupy. Přízemní listyrůžici a spodní vstřícné lodyžní listy s dlouhými řapíky mají pěti až sedmidílně dlanitě dělené čepele s obvejčitými a nepravidelně zubatými úkrojky. Horní lodyžní listy mají řapíky zkrácené a jsou jen troj až pětidílné. Všechny listy jsou světlezelené barvy, oboustranně jsou porostlé jednoduchými krátkými chlupy a mají trojúhelníkovité palisty, přízemní růžice je v době květů již uschlá.

Pravidelné, pětičetné, oboupohlavné květy na hustě chlupatých stopkách až 5 cm dlouhých jsou před květem a opět po odkvětu svěšené. Květy vytvářejí dvoukvěté vidlany mající až 15 cm dlouhé stopky a čtyři úzké listence. Světle zelené kališní lístky s bělavým lemem bývají eliptické až vejčitě kopinaté, asi 8 mm dlouhé a jsou zakončené na vrcholu 2 mm dlouhou osinou, v čase zrání plodu se zvětšují. Purpurově fialové korunní lístky jsou obvejčité, na vrcholu okrouhlé, asi 20 mm dlouhé. Kališní i korunní lístky mívají pět až sedm výrazných tmavších žilek. Deset tyčinek s fialovými prašníky vyrůstá ve dvou kruzích, pětidílný semeník je zakončen čnělkou s rozvětvenou bliznou.

Rostlina vykvétá od června do srpna, opylována je hmyzem slétajícím se za nektarem vylučovaným medovými žlázkami u spodu vnitřních tyčinek. Zobanité plody se po dozrání semen rozpadnou na pět jednosemenných dílků a semena jsou rozmetána do okolí. Ploidie tohoto hemikryptofytu je 2n = 28.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Kakost bahenní je někdy zaměňován s kakostem lesním nebo kakostem lučním. Od těchto dvou druhů se morfologicky odlišuje hlavně tím, že jeho rostliny nejsou porostlé žláznatými chlupy a v době kvetení již nemají listové růžice a hlavně chudým, dvoukvětým květenstvím.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tento druh kakostu je rostlinou bez zřejmého ekonomického významu. Protože většinou roste na místech která nejsou hospodářsky využívána, není považován ani za plevel.[1][2][3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PODEŠVA, Zdeněk. BOTANY.cz: Kakost bahenní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 29.08.2009 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Kakost bahenní [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 14.02.2011 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. (česky) 
  3. FUTÁK, Ján; BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska III: Pakost močiarny [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1982 [cit. 2015-11-10]. S. 489–490. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]