Vrch Baba u Kosmonos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Vrch Baba u Kosmonos
Vrch Baba u Kosmonos, čedičový masiv Baby
Datum vyhlášení 11. října 1950[1]
Kód ÚSOP 515
Lokalita Bakov nad Jizerou (k. ú. Bakov nad Jizerou, Chudoplesy), Kosmonosy (k. ú. Horní Stakory, Kosmonosy)
Výška 235 – 363[1] m n. m.
Výměra 249,61 ha[1]
Seznam CHÚ v okrese Mladá Boleslav
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Vrch Baba u Kosmonos
Vrch Baba u Kosmonos
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos byla vyhlášena roku 1950 a nachází se mezi Bakov nad Jizerou, Kosmonosy a Horními Stakorami, v okrese Mladá Boleslav. Důvodem ochrany je komplex lesních a nelesních přírodě blízkých ekosystémů s koncentrací významných typů biotopů na rozložitém neovulkanickém vrchu resp. souvrší Baba.

Popis oblasti[editovat | editovat zdroj]

V krajině významný vrch je tvořen vypreparovanými neovulkanickými komíny Baby (363 m n. m.) a Dědka (358 m n. m.). Ty pozůstávají z žil olivinického nefelinitu (druh čediče) a komínových brekcií, které prorážejí křídové slíny. Oba vrcholy jsou narušeny jednak četnými trhlinami, jednak starou těžbou. Význačné jsou četné sesuvy. Na vulkanitech jsou půdními typy rankery a eubazické hnědé lesní půdy, na slínovcích půdy rázu pararendzin. Ve stromovém patru habrové doubravy dominují dub zimní a letní, habr obecný, javor babyka a mléč, lípa malolistá, břek, jasan ztepilý, třešeň ptačí, hrušeň polnička. Stejně významná jsou společenstva teplomilných doubrav. V keřovém patru najdeme hlohy, trnku, ptačí zob a svídu krvavou. Bohaté je hlavně bylinné patro, jenž tvoří např. dymnivka dutá, plicník lékařský, sasanka hajní a pryskyřníkovitá. Z typických a dominantních druhů je zde např. kamejka modronachová, tolita lékařská, medovník meduňkolistý, na celém území roste roztroušeně lilie zlatohlávek. Jedinečný je soubor vstavačovitých rostlin.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PR Vrch Baba u Kosmonos [online]. AOPK ČR [cit. 2013-03-24]. Dostupné online. (česky) 
  2. Chráněná území na Boleslavsku [online]. ZO ČSOP Klenice, Mladá Boleslav [cit. 2013-03-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-02. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]