Nebákov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O rybníku a rekreačním středisku na Žehrovce na území obce Troskovice v okrese Semily pojednává článek Nebákov (Troskovice).
Nebákov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba konec 13. století
Zánik okolo r. 1538
Stavebník neznámý
Další majitelé neznámý
Současný majitel Česká republika
Poloha
Adresa Roveň u Sobotky, Mladějov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Nebákov
Nebákov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Nebákov stával na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, zhruba 4,5 km ssv. od Sobotkyokrese Jičín. Lokalita náleží do katastrálního území Roveň u Sobotky obce Mladějov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické výzkumy, provedené v letech 1925 a 1973, potvrdily založení hradu na konci 13. století.[1] Jedinou historicky doloženou osobou s přímým vztahem ke hradu byla Machna Nebákovská, která v roce 1454 vlastnila statek Obrubce. Na konci 15. století objekt pravděpodobně vyhořel a v roce 1538, kdy patřil pod Roveň, je uváděn jako pustý.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl chráněn především strmě padajícím svahem ostrohu do údolí Nebákovského rybníka a Žlábky. Dále jej chránil také příkop. Celý objekt zabíral území průměru přibližně 25 metrů. V nejužším místě ostrohu býval další příkop, za nímž se nacházelo vlastní jádro hradu. Hned za příkopem stávala kamenná věž o půdorysu čtverce, snad i s roubenou nástavbou. Následovalo malé nádvoří a za ním další roubená stavba. Celý hrad pak byl obehnán zdí. Do současnosti se ze zástavby nic nedochovalo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 2. Praha: Libri, 2005. 164 s. ISBN 80-7277-262-7. Heslo Nebákov, s. 68. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]