Nebákov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O rybníku a rekreačním středisku na Žehrovce na území obce Troskovice v okrese Semily pojednává článek Nebákov (Troskovice).
Nebákov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavbakonec 13. století
Zánikokolo r. 1538
Stavebníkneznámý
Další majiteléneznámý
Současný majitelČeská republika
Poloha
AdresaRoveň u Sobotky, Mladějov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Nebákov
Nebákov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Nebákov stával na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, zhruba 4,5 km ssv. od Sobotkyokrese Jičín. Lokalita náleží do katastrálního území Roveň u Sobotky obce Mladějov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické výzkumy, provedené v letech 1925 a 1973, potvrdily založení hradu na konci 13. století.[1] Jedinou historicky doloženou osobou s přímým vztahem ke hradu byla Machna Nebákovská, která v roce 1454 vlastnila statek Obrubce. Na konci 15. století objekt pravděpodobně vyhořel a v roce 1538, kdy patřil pod Roveň, je uváděn jako pustý.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl chráněn především strmě padajícím svahem ostrohu do údolí Nebákovského rybníka a Žlábky. Dále jej chránil také příkop. Celý objekt zabíral území průměru přibližně 25 metrů. V nejužším místě ostrohu býval další příkop, za nímž se nacházelo vlastní jádro hradu. Hned za příkopem stávala kamenná věž o půdorysu čtverce, snad i s roubenou nástavbou. Následovalo malé nádvoří a za ním další roubená stavba. Celý hrad pak byl obehnán zdí. Do současnosti se ze zástavby nic nedochovalo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 2. Praha: Libri, 2005. 164 s. ISBN 80-7277-262-7. Heslo Nebákov, s. 68. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]