Malá Strana (přírodní rezervace, okres Jablonec nad Nisou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Malá Strana
Datum vyhlášení 1. září 1994
Vyhlásil Správa CHKO Jizerské hory
Kód ÚSOP 1691
Lokalita Horní Maxov, Lučany nad Nisou
Výška 700 - 730 m n. m.
Výměra 28,45 ha
Seznam CHÚ v okrese Jablonec nad Nisou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Malá Strana
Malá Strana
Přírodní rezervace v Česku

Malá Strana je přírodní rezervace ev. č. 1691 na jižním okraji Jizerských hor, v katastrálních územích Horní Maxov a Lučany nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou. Chráněné území se rozkládá při jihozápadním okraji Horního Maxova, v údolí potoka Rábenky (Rovného potoka), sevřeném mezi vrchy Slovanka (na severu) a Krásný (na jihu). Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Jizerské hory.

Důvodem ochrany je unikátní přechodové rašeliniště a pestrá luční společenstva s výskytem ohrožených rostlinných i živočišných druhů a zajištění odpovídající péče o toto území.

Malá Strana je výjimečná mimořádným druhovým bohatstvím. Je zde evidováno na 280 druhů vyšších rostlin, z nichž řada patří mezi druhy v Česku velmi vzácné či ohrožené. Pouze na tomto místě v Jizerských horách se například vyskytuje několik exemplářů všivce bahenního. Zatímco na rašeliništích centrální části Jizerských hor je celkem běžná masožravá rosnatka okrouhlolistá, tady roste jen v nepatrné populaci. K dosti hojným druhům zde patří tuzemské orchideje – prstnatec májový a prstnatec Fuchsův, vzácná je naopak pětiprstka žežulník nebo vemeník zelenavý. Na suchých místech roste též léčivá, žlutě kvetoucí prha arnika.

Malý rybník je domovem obojživelníků, jako například čolka horského, skokana velkého a ropuchy obecné. Ze zajímavých ptáků zde hnízdí vzácná bekasina otavní, bramborníček hnědý a linduška luční.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]