Kakost lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKakost lesní
alternativní popis obrázku chybí
Kakost lesní (Geranium sylvaticum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkakostotvaré (Geraniales)
Čeleďkakostovité (Geraniaceae)
Rodkakost (Geranium)
Binomické jméno
Geranium sylvaticum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres kakostu lesního

Kakost lesní (Geranium sylvaticum) je středně vysoká, mrazuvzdorná, vytrvalá rostlina s červenofialovými květy, druhrodu kakost. Tento eurosibiřský druh je rozšířen od Pyrenejského poloostrova přes celou Evropu až po povodí Jeniseje na Sibiři. Severním směrem se vyskytuje až po sever Skandinávie. Druhotně byl rozšířen do Severní Ameriky, kde se mj. vyskytuje i na jihu Grónska.

české přírodě roste především ve vyšších polohách, hlavně na severní polovině republiky, v Krkonoších, Krušných horách, Jizerských horách, Nízkém Jeseníku, Hrubém Jeseníku, Beskydech i v Českém středohoří. Několik izolovaných arel se nachází i na Šumavě a v Bílých Karpatech.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vlhkomilná a konkurenčně zdatná rostlina se vyskytuje nejčastěji na horských a podhorských loukách, na lesních okrajích a pasekách, v křovinách, karech a vzácněji i v údolích podél vodních toků. Nejlépe se ji daří ve vlhkých, humózních a na živiny bohatých půdách nacházejících se v polostinných stanovištích. Přímo v lesích, navzdory svému druhovému jménu „lesní“, neroste.

Rostliny se na stanovišti rozšiřují rozrůstáním oddenků a na větší vzdálenosti (až 3 m) semeny vystřelovaným ze zobanitých plodů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina s 30 až 60 cm vysokou lodyhou vyrůstající z tlustého svislého nebo šikmého oddenku. Lodyha je přímá, hranatá, rozvětvená a porostlá jednoduchými i žláznatými chlupy. Spodní listy s až 30 cm dlouhými řapíky mají čepele okrouhle ledvinovitého tvaru, dlanitě dělené do pěti až sedmi úkrojků které jsou obvejčité, trojlaločné a po obvodě nestejně zubaté. Řapíky se směrem vzhůru zkracují a nejvrchnější listy jsou téměř přisedlé a dělené jen do tři úkrojků. Palisty červenohnědé barvy jsou úzce kopinaté.

Květy jsou pětičetné, oboupohlavné a vyrůstají na dlouhých, stále vzpřímených stopkách; spolu vytvářejí dvoukvěté vidlany se čtyřmi kopinatými listeny. Zelené kališní lístky jsou asi 8 mm dlouhé, eliptického tvaru, krátce chlupaté, po okraji blanité, mají tři až pět žilek a střední žebro čnící asi 2 mm dlouhou špicí. Korunné lístky jsou obvejčité s krátkým nehtíkem, na vrcholu okrouhlé nebo vykrojené, až 20 mm dlouhé a 10 mm široké; nejčastěji jsou zbarveny červenofialově s tmavšími žilkami, vzácněji bývají růžové a výjimečně bílé. Nitky deseti tyčinek rostoucích ve dvou kruzích jsou vespod kopinaté a chlupaté. Vnitřní tyčinky mají u báze žlázky s nektarem. Pětidílný semeník nese zakřivenou čnělku s rozštěpenou bliznou.

Květy rozkvétající v červnu a červenci jsou opylovány hmyzem. Dozralé zobanité plody se rozpadají v pět semen vystřelovaných do okolí. Ploidie druhu 2n = 28.

Význam[editovat | editovat zdroj]

V minulosti bylo z jeho květů získáváno modré barvivo. V současnosti se v zahradnictví používají vyšlechtěné kultivary kakostu lesního jako nenáročné okrasné rostliny vhodné na polostinná stanoviště. Vysazují se obvykle na větší záhony, kde v souvislých porostech vypadají velmi pěkně. Po odkvětu se mohou pokosit, pak rychle obrazí a zhoustnou. Kultivary lze pro zachování vlastností množit dělením nebo kořenovými řízky, původní druhy se množí semeny.[1][2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAŠKOVÁ, Věra. BOTANY.cz: Kakost lesní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 21.12.2009 [cit. 2015-11-09]. Dostupné online. 
  2. HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Kakost lesní [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 27.08.2010 [cit. 2015-11-09]. Dostupné online. 
  3. DVOŘÁK, Václav. Portál české flory: Květena: Kakost lesní [online]. PřF, Univerzita Palackého, Olomouc [cit. 2015-11-09]. Dostupné online. 
  4. FUTÁK, Ján; BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska III: Pakost lesný [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1982 [cit. 2015-11-09]. S. 448–487. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]