Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chráněná krajinná oblast Labské pískovce
Východní část Tiských stěn
Umístění Česko Ústecký kraj, Česko
Souřadnice
Rozloha 250 km²
Založeno 27. června 1972
Správa Správa CHKO Labské pískovce
Oficiální web

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce byla vyhlášena dne 27. června 1972 výnosem ministerstva kultury č.j. 4.946/72 - II/2 o zřízení Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, okres Děčín a Ústí nad Labem na rozloze 32 302 ha, po vyčlenění její nejzachovalejší severní části vyhlášené k 1. ledna 2000 jako Národní park České Švýcarsko je současná rozloha CHKO 24 300 ha. Od 1. června 2017 vykonává státní správu na území CHKO Labské pískovce Správa Národního parku České Švýcarsko.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Geograficky zaujímá spolu s Národním parkem České Švýcarsko prakticky celou geografickou jednotku Děčínská vrchovina s nejvyšším vrcholem Děčínský Sněžník (723 m). Rozprostírá se severně od Českého středohoří – zhruba od obce Petrovice a Tiských stěn na západě, dále přes Děčín až po Chřibskou na východě.

Přírodní poměry jsou stejné jako v Národním parku České Švýcarsko, avšak hustší osídlení zanechalo svůj vliv v menší rozmanitosti fauny a flóry. Velmi cenná je však zachovaná lidová architektura v podobě roubených domů.

Povrch tvoří pískovce křídového stáří. Počet skalních útvarů v krajině je srovnatelný s národními parky v USA v Arizoně a Utahu, avšak na západě USA jsou skalní útvary vlivem suchého klimatu obnažené, zatímco v Labských pískovcích jsou pokryté lesy.

Maloplošná chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Pískovcová skála v oblasti Tiských stěn

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Správa CHKO Labské pískovce [online]. AOPK ČR [cit. 2018-07-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]