Sluneční stráň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Sluneční stráň
Sluneční stráň v roce 2010
Datum vyhlášení 1. listopadu 1968
Vyhlásil Ministerstvo kultury a informací
Kód ÚSOP 400
Lokalita Ústí nad Labem
Výška 240–402 m n. m.
Výměra 7,62 ha
Seznam CHÚ v okrese Ústí nad Labem
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Sluneční stráň
Sluneční stráň
Přírodní rezervace v Česku

Sluneční stráň je přírodní rezervace ev. č. 400 jižně od města Ústí nad Labem na severním okraji městské části Brná v okrese Ústí nad Labem. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO České středohoří. Důvodem ochrany je uchování typické geobiocenózy Českého středohoří s výraznou teplomilnou květenou.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Je zde možno spatřit jmelí bílé, okrotici bílou, kosatec bezlistý, tařici skalní, lomikámen vždyživý, dvojštítek měnlilivý a bělozářku liliovitou. Místní křoviny jsou tvořeny především trnkovými a šípkovými keři. Hojně se zde vyskytují lišejníky. Podle posledního botanického průzkumu, který byl proveden r. 2012, se zde stále nachází přes 230 druhů rostlin. Mělo by se zde vyskytovat 84 druhů obratlovců a 17 druhů mravenců. Dříve tu byl objeven chrobák vrubounovitý. Žije zde i plch velký.

Sluneční stráň u Brné je tvořena částečně autometamorfovaným čedičem a je obrácena k jihu. Má tedy optimální podmínky pro rozvoj typické teplomilné flóry. Na jižním svahu jsou skalky a otevřené porosty, severní svah hřebene hřeben a úpatí jsou zarostlé doubravou. Na malém místě u skal je vysazen akát, který působí poněkud rušivě uprostřed jinak velmi přirozené a snad aspoň částečně původní květeny. V plném rozvoji, bývá to počátkem června, jsou zde nápadné zejména třemdava bílá, která zde roste hojně zejména v blízkosti lesního okraje na skalách (v takovém počtu neroste nikde jinde v okrese), a kokořík lékařský (též nazýván i vonný). V okraji lesa a podél cestiček tvoří i větší souvislé porosty.[1]

Majetkové poměry[editovat | editovat zdroj]

Rezervace je rozdělena na dva pozemky, a to na neplodnou půdu a lesní pozemek, který zasahuje do oblasti rezervace. Území rezervace je soukromým majetkem Margaret Brooks Lobkowicz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Příroda Ústecka. Ústí nad Labem: Okresní vlastivědné muzeum, 1982. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]