Sluneční stráň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Sluneční stráň
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Sluneční stráň v roce 2010
Sluneční stráň v roce 2010
Základní informace
Vyhlášení 1. listopadu 1968
Vyhlásil Ministerstvo kultury a informací
Nadm. výška 240–402 m n. m.
Rozloha 4,61 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Ústí nad Labem
Umístění Ústí nad Labem
Souřadnice
Geodata (OSM) OSM, WMF
Sluneční stráň
Sluneční stráň
Další informace
Kód 400
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Sluneční stráň je přírodní rezervace ev. č. 400 jižně od města Ústí nad Labem na severním okraji městské části Brná v okrese Ústí nad Labem. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO České středohoří. Důvodem ochrany je uchování typické geobiocenózy Českého středohoří s výraznou teplomilnou květenou.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Je zde možno spatřit jmelí bílé, okrotici bílou, kosatec bezlistý, tařici skalní, lomikámen vždyživý, dvojštítek měnlivý a bělozářku liliovitou. Místní křoviny jsou tvořeny především trnkovými a šípkovými keři. Hojně se zde vyskytují lišejníky. Podle posledního botanického průzkumu, který byl proveden r. 2012, se zde stále nachází přes 230 druhů rostlin. Mělo by se zde vyskytovat 84 druhů obratlovců a 17 druhů mravenců. Dříve tu byl objeven chrobák vrubounovitý. Žije zde i plch velký.

Sluneční stráň u Brné je tvořena částečně autometamorfovaným čedičem a je obrácena k jihu. Má tedy optimální podmínky pro rozvoj typické teplomilné flóry. Na jižním svahu jsou skalky a otevřené porosty, severní svah hřebene hřeben a úpatí jsou zarostlé doubravou. Na malém místě u skal je vysazen akát, který působí poněkud rušivě uprostřed jinak velmi přirozené a snad aspoň částečně původní květeny. V plném rozvoji, bývá to počátkem června, jsou zde nápadné zejména třemdava bílá, která zde roste hojně zejména v blízkosti lesního okraje na skalách (v takovém počtu neroste nikde jinde v okrese), a kokořík lékařský (též nazýván i vonný). V okraji lesa a podél cestiček tvoří i větší souvislé porosty.[2]

Majetkové poměry[editovat | editovat zdroj]

Rezervace je rozdělena na dva pozemky, a to na neplodnou půdu a lesní pozemek, který zasahuje do oblasti rezervace. Území rezervace je soukromým majetkem Margaret Brooks Lobkowicz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Příroda Ústecka. Ústí nad Labem: Okresní vlastivědné muzeum, 1982. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]