Libouchecké rybníčky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Libouchecké rybníčky
Libouchecké rybníčky,
Datum vyhlášení 10. října 1996
Vyhlásil Správa CHKO Labské pískovce
Kód ÚSOP 1821
Lokalita Libouchec
Výška 320–330 m n. m.
Výměra 2,1684 ha
Seznam CHÚ v okrese Ústí nad Labem
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Libouchecké rybníčky
Libouchecké rybníčky
Přírodní rezervace v Česku

Libouchecké rybníčky jsou přírodní rezervace ev. č. 1821 1 km severovýchodně od obce Libouchec[1] v okrese Ústí nad Labem rozkládající se v nadmořské výšce 320 až 330 m n. m.[2] Chráněné území je v péči Správy Národního parku České Švýcarsko.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je jedna z nejvýznamnějších lokalit rozmnožování obojživelníků na území CHKO Labské pískovce.[1] Toto území představuje významné refugium pro výskyt celé řady dalších vzácných a ohrožených druhů organizmů. Na přilehlých porostech roste sítina sivá (Juncus inflexus), ostřice prosová (Carex panicea) či rdesno obojživelné (Persicaria amphibia).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rdesno obojživelné rostoucí na lokalitě
Potok protékající skrze chráněné území

Přírodní rezervace byla zřízena vyhláškou číslo 4/96 Správou CHKO Labské pískovce ve dne 10. října 1996 (se stejným datem platnosti).[2] V roce 2008 natočila Česká televize o této lokalitě krátkou reportáž v rámci pořadu Minuta z přírody.[3]

Rybník, který je jádrem přírodní rezervace, byl na počátku 21. století revitalizován a odbahněn, současně došlo k vysekání přemnožených vodních rostlin a náletových dřevin v okolí. V rámci zásahu byla taktéž vybudována nová tůně pro obojživelníky. Do takto upraveného prostředí byla následně přenesena střevle potoční (Phoxinus phoxinus).[4] Náklady na tato opatření byla hrazena z fondu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Z obojživelníků se na lokalitě vyskytuje například blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus), kuňka obecná (Bombina bombina), skokan štíhlý (Rana dalmatina), skokan hnědý (Rana temporaria), čolek obecný (Lissotriton vulgaris) a ropucha obecná (Bufo bufo).[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Informační centra Národního parku České Švýcarsko – Libouchecké rybníčky (přírodní rezervace) [online]. REGIOcentrum [cit. 2013-06-09]. Dostupné online. 
  2. a b PR Libouchecké rybníčky [online]. AOPK ČR [cit. 2013-06-09]. Dostupné online. 
  3. Minuta z přírody - Libouchecké rybníčky [online]. Česká televize [cit. 2013-06-09]. Dostupné online. 
  4. Na Libouchecké rybníčky se vrátila vzácná ryba [online]. Prvnízprávy.cz, 2012-12-06 [cit. 2013-06-09]. Dostupné online. 
  5. Revitalizované Libouchecké rybníčky jsou vyhledávaným rozmnožištěm obojživelníků [online]. AOPK ČR [cit. 2014-04-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]