Jeskyně pod Sněžníkem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Jeskyně pod Sněžníkem

Pohled na vchod do jeskyně
Datum vyhlášení 10. ledna 1999
Vyhlásil Správa CHKO Labské pískovce
Kód ÚSOP 2010
Lokalita Jílové
Výška 575–580 m n. m.
Výměra 0,0973 ha
Seznam CHÚ v okrese Děčín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Jeskyně pod Sněžníkem
Green pog.svg
Jeskyně pod Sněžníkem

Jeskyně pod Sněžníkem je přírodní památka ev. č. 2010 poblíž obce Jílové v okrese Děčín. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Labské pískovce. Důvodem ochrany je unikátní geologický jev – systém podzemních pseudokrasových dutin – spojený s fluoritovou mineralizací. Oblast není veřejnosti v současnosti přístupná, vchod je zabezpečen dveřmi s mřížemi, jelikož podzemí je hojně využíváno netopýry k přezimovávání.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka se nachází v prostoru žilného uzlu 4 v jehož rámci se nachází 15 podzemních prostor. Tento uzel byl zpřístupněn vodorovnou štolou.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výskyt fluoritu v oblasti byl popsán již na počátku 20. století Josefem Emanuelem Hibschem, nicméně se samotnou těžbou zde bylo započato až v roce 1955. Těžba probíhala do roku 1957, kdy došlo k vytěžení prvního ložiska. Po dalším ložiskovém průzkumu byla těžba roku 1968 obnovena za pomoci hlubinných štol ražených z úpatí Sněžníku. Těžba zde pak probíhala až do roku 1993, kdy začal její útlum.[1] Snahy vyhlásit v lokalitě chráněné území probíhaly od roku 1994 až do roku 1997.[1] Přírodní památka byla vyhlášena 10. ledna 1999 Správou CHKO Labské pískovce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c POKORNÝ, Richard. Fluoritové jeskyně v severních Čechách [online]. Vesmír, 2010/02, [cit. 2014-08-19]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]