Arba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Arba
Okrajová část PR Arba
Datum vyhlášení 1996
Kód ÚSOP 1784
Lokalita Srbská Kamenice
Výška 211 m n. m.
Výměra 3.9846 ha
Seznam CHÚ v okrese Děčín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Arba
Arba
Přírodní rezervace v Česku
Bledule jarní (Leucojum vernum) v podmáčených okrajích lesa

Přírodní rezervace Arba je louka v nivě řeky Kamenice na okraji obce Srbská Kamenice v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Území spadá pod správu Národního parku České Švýcarsko. Předmětem ochrany jsou zde původní společenstva rostlin i živočichů, která jsou vázána na vlhké louky a prameniště. Rostou zde vlhkomilné druhy jako vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus), rákos obecný (Phragmites australis), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), ostřice měchýřkatá (Carex vesicaria) a ostřice zobánkatá (Carex rostrata). Na sušších místech roste prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a bledule jarní (Leucojum vernum). Chráněné jsou i živočišné druhy např. žížaly, více než 15 druhů vážek, kobylka mokřadní (Conocephalus dorsalis), užovka obojková (Natrix natrix), skokan ostronosý (Rana arvalis) nebo skokan skřehotavý (Pelophylax ridibundus).[1]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Geologické podloží oblasti je tvořeno pískovci, které jsou druhohorního stáří a byly uloženy v sedimentační oblasti, která je dnes nazývána česká křídová pánev. Pískovce jsou v oblasti nivy překryty mladšími hlinitopísčitými sedimenty, které vznikly erozně-akumulační činností řeky. Na tomto území vyvěrají podzemní vody.

Přístup, turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Kolem přírodní rezervace Arba vede žlutá turistická značka (od obce Janská, přes Srbskou Kamenici a pokračuje směrem na Růžovský vrch). Nad loukou se vypíná skála s vyhlídkou, z níž je celá rezervace i Srbská Kamenice vidět z ptačí perspektivy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠMEJKALOVÁ, Zuzana. Arba – přírodní rezervace [online]. Český rozhlas, 14. dubna 2009 [cit. 2016-03-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]