Arba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Arba
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Okrajová část PR Arba
Okrajová část PR Arba
Základní informace
Vyhlášení1996
Nadm. výška211 m n. m.
Rozloha4,14 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresDěčín
UmístěníSrbská Kamenice
Souřadnice
Arba
Arba
Další informace
Kód1784
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Arba je louka v nivě řeky Kamenice na okraji obce Srbská Kamenice v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Území spadá pod správu Národního parku České Švýcarsko. Předmětem ochrany jsou zde původní společenstva rostlin i živočichů, která jsou vázána na vlhké louky a prameniště. Rostou zde vlhkomilné druhy jako vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus), rákos obecný (Phragmites australis), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), ostřice měchýřkatá (Carex vesicaria) a ostřice zobánkatá (Carex rostrata). Na sušších místech roste prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a bledule jarní (Leucojum vernum). Chráněné jsou i živočišné druhy např. žížaly, více než 15 druhů vážek, kobylka mokřadní (Conocephalus dorsalis), užovka obojková (Natrix natrix), skokan ostronosý (Rana arvalis) nebo skokan skřehotavý (Pelophylax ridibundus).[3]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Bledule jarní v podmáčených okrajích lesa

Geologické podloží oblasti je tvořeno pískovci, které jsou druhohorního stáří a byly uloženy v sedimentační oblasti, která je dnes nazývána česká křídová pánev. Pískovce jsou v oblasti nivy překryty mladšími hlinitopísčitými sedimenty, které vznikly erozně-akumulační činností řeky. Na tomto území vyvěrají podzemní vody.

Přístup, turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Kolem přírodní rezervace Arba vede žlutá turistická značka (od obce Janská, přes Srbskou Kamenici a pokračuje směrem na Růžovský vrch). Nad loukou se vypíná skála s vyhlídkou, z níž je celá rezervace i Srbská Kamenice vidět z ptačí perspektivy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. ŠMEJKALOVÁ, Zuzana. Arba – přírodní rezervace [online]. Český rozhlas, 14. dubna 2009 [cit. 2016-03-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]