Studený vrch (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Studený vrch
Rozhledna na hoře Studenec
Datum vyhlášení 8. července 1949
Kód ÚSOP 424
Lokalita město Česká Kamenice
(k. ú. Líska)
Výška 485–738 m n. m.
Výměra 113,31 ha
Seznam CHÚ v okrese Děčín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Studený vrch
Studený
vrch
Přírodní rezervace v Česku

Studený vrch je přírodní rezervace rozkládající se na vrcholovém kuželu hory Studenec. Rezervace představuje výjimečně cenný komplex lesních porostů a společenstev se složením blízkým přirozené skladbě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rezervace byla zřízena pro ochranu původních listnatých a smíšených lesních porostů, charakteristických pro Lužické hory. Druhová skladba lesů nebyla člověkem výrazněji ovlivněna. Vrchol se suťovými poli pokrývají řídké vzrostlé buky, v nižších polohách s přimíseným javorem klenem. Na vlhčích místech se vyskytuje také jasan, vzácněji pak jilm a javor mléč.

V bylinném patře se na severních svazích vyskytují kapraďorosty, na jižních roste mimo jiné bažanka vytrvalá, kyčelnice devítilistá, kyčelnice cibulkonosná, měsíčnice vytrvalá a náprstníky. Hojně zde roste netýkavka a mařinka vonná, vzácněji pak samorostlík klasnatý a lilie zlatohlávek. V jarních měsících zde rozkvétají lýkovce. Byly zde učiněny zajímavé nálezy některých druhů měkkýšů, hmyzu a pavouků, které se jinak obvykle vyskytují až ve vyšších nadmořských výškách. V suťové části bez stromového patra se vyskytuje řada vzácných mechorostů a druhů bezobratlých. Často se jedná o tzv. glaciální relikty, tj. druhy, kterým specifické prostředí sutí umožnilo přežít od poslední doby ledové a jejichž výskyt se dnes omezuje na území severní Evropy a Alp.

V rezervaci a v okolí žijí kamzíci, kteří zde byli uměle vysazeni na začátku 20. století. Byli sem přivezeni z Alp a zdejším podmínkám se velmi dobře přizpůsobili.

Naučná stezka[editovat | editovat zdroj]

Je tudy vedena Naučná stezka Okolím Studence, která podává na svém zdejším panelu zevrubné informace o rezervaci. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1: Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Naučné stezky, s. 58. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]