Studený vrch (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Studený vrch

Rozhledna na hoře Studenec
Datum vyhlášení 8. července 1949
Kód ÚSOP 424
Lokalita město Česká Kamenice
(k. ú. Líska)
Výška 485–738 m n. m.
Výměra 113,31 ha
Seznam CHÚ v okrese Děčín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Studenývrch
Green pog.svg
Studený
vrch

Studený vrch je přírodní rezervace rozkládající se na vrcholovém kuželu hory Studenec. Rezervace představuje výjimečně cenný komplex lesních porostů a společenstev se složením blízkým přirozené skladbě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rezervace byla zřízena pro ochranu původních listnatých a smíšených lesních porostů, charakteristických pro Lužické hory. Druhová skladba lesů nebyla člověkem výrazněji ovlivněna. Vrchol se suťovými poli pokrývají řídké vzrostlé buky, v nižších polohách s přimíseným javorem klenem. Na vlhčích místech se vyskytuje také jasan, vzácněji pak jilm a javor mléč.

V bylinném patře se na severních svazích vyskytují kapraďorosty, na jižních roste mimo jiné bažanka vytrvalá, kyčelnice devítilistá, kyčelnice cibulkonosná, měsíčnice vytrvalá a náprstníky. Hojně zde roste netýkavka a mařinka vonná, vzácněji pak samorostlík klasnatý a lilie zlatohlávek. V jarních měsících zde rozkvétají lýkovce. Byly zde učiněny zajímavé nálezy některých druhů měkkýšů, hmyzu a pavouků, které se jinak obvykle vyskytují až ve vyšších nadmořských výškách. V suťové části bez stromového patra se vyskytuje řada vzácných mechorostů a druhů bezobratlých. Často se jedná o tzv. glaciální relikty, tj. druhy, kterým specifické prostředí sutí umožnilo přežít od poslední doby ledové a jejichž výskyt se dnes omezuje na území severní Evropy a Alp.

V rezervaci a v okolí žijí kamzíci, kteří zde byli uměle vysazeni na začátku 20. století. Byli sem přivezeni z Alp a zdejším podmínkám se velmi dobře přizpůsobili.

Naučná stezka[editovat | editovat zdroj]

Je tudy vedena Naučná stezka Okolím Studence, která podává na svém zdejším panelu zevrubné informace o rezervaci. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1 : Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Naučné stezky, s. 58.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]