Kyčelnice devítilistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKyčelnice devítilistá
alternativní popis obrázku chybí
Kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodkyčelnice (Dentaria)
Binomické jméno
Dentaria enneaphyllos
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos, též uváděna jako Cardamine enneaphyllos nebo Dentaria enneaphylla) je 20–30 cm vysoká bylina z čeledi brukvovité. Má šupinatý oddenek, z kterého vyrůstá jednoduchá lodyha s trojčetným přeslenem, tříčetných listů. Je velmi důležitým ukazatelem lesního stanoviště, které poukazuje na bohatost minerálů, svěžest půdy a její kyprost a humóznost. Je významným nitrofilním druhem. Kvete světle žlutými květy v dubnu a květnu ještě před vlastním olistěním stromů, pod nimiž roste. Nejčastěji se vyskytuje v horských a podhorských bučinách. Slabá léčivka, proti průjmům a kašli.

V Podkrkonoší byla především v minulosti německými starousedlíky tato květina využívána k léčebným účelům. Její kořeny se pečlivě očistily a naložily na delší dobu do tvrdého alkoholu (vodka, žitná, výčepní lihovina). Tento nápoj se užíval v případech, kdy trpěl člověk žaludečními potížemi, zvracením, průjmy a zácpou. Její lidový název, používaný německou menšinou, především v oblasti Žacléřska (Rýchory) je „óstalokai“. Sběr oddenků byl v březnu až v dubnu (do první bouřky).[zdroj?]

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

V Česku je v současnosti zařazena mezi ohrožené druhy.[1] V lesích je navíc zakázáno vyrývat jakékoliv rostliny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DENTARIA ENNEAPHYLLOS L. – kyčelnice devítilistá / zubačka deväťlistá | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]