Voděradské bučiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní rezervace
Voděradské bučiny
Voděradské bučiny na jaře
Datum vyhlášení 4. března 1955
Vyhlásil MKČR
Kód ÚSOP 512
Lokalita okres Praha-východ
Výška 350 - 500 m n. m.
Výměra 658 ha
Seznam CHÚ v okrese Praha-východ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Voděradské bučiny
Voděradské bučiny
Národní přírodní rezervace v Česku

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny se nachází v okrese Praha-východ převážně na území obce Černé Voděrady (na severozápadě do ní zasahují též území obcí Vyžlovka a Louňovice), přibližně 30 km jihovýchodně od Prahy. (Do konce roku 2006 patřily Černé Voděrady a Vyžlovka do okresu Kolín.) Předmětem ochrany jsou rozsáhlé bukové lesy a projevy mrazového zvětrávání. Rezervace byla vyhlášena již v roce 1955, její rozloha je 658 ha, nadmořská výška je od 350 do 500 m n. m.

Voděradské bučiny jsou rozsáhlým lesním komplexem na pravém břehu Jevanského potoka. Les tvoří převážně buky, doplněné dubem letním, habrem obecným, místy se vyskytuje osika, lípa či bříza. V lese hnízdí řada vzácných druhů ptáků, například datel černý, holub doupňák či jestřáb.

Část území tvoří bezzásahové neupravované plochy. Rezervace slouží jako vědecko–výzkumný a naukový objekt Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Rezervací vede několik značených turistických tras, v ose západ-východ pak hlavní trasa značená modrou turistickou značkou a cyklotrasa 0023. Díky relativně vyšší nadmořské výšce (až do 500 m n. m.) se zde v zimě drží sníh déle než jinde a díky dobré dopravní dostupnosti jsou Voděradské bučiny oblíbeným cílem běžkařů.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]