Becherovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Becherovka Original
Becherovka Original - lahev.png
Kategorie Bitter
Původ Česko Česká republika, Karlovy Vary
Vznik 1807
Obsah alk. 38%
Použití ledově vymražený (ideální teplota je -4 až -6 °C)

Becherovka (celým jménem Becherovka Original) je tradiční český bylinný likér, vyráběný v Karlových Varech společností Jan Becher – Karlovarská Becherovka. Vyrábí se z více než dvaceti druhů bylin a koření a neobsahuje žádné chemické přísady.

Někdy se jí přezdívá „třináctý karlovarský pramen“.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Stáčecí linka v továrně Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Ročně je vyrobeno cca 8 mil. litrů. Becherovka je momentálně nejprodávanějším likérem v segmentu hořkých bylinných likérů [2]

Postup výroby[editovat | editovat zdroj]

Becherovka se připravuje podle tajné receptury, po celou dobu stejným způsobem. Většina bylin pochází z České republiky, ale ve směsi se najdou také suroviny ze vzdálených exotických oblastí, například Zanzibaru, Srí Lanky či ze zemí Jižní Ameriky. Existuje ale také informace, že zhruba tři čtvrtiny bylin a koření pocházejí ze zahraničí. Některé druhy prý rostou přímo v okolí Karlových Varů.

Výroba probíhá v místnosti zvané „Drogikamr“ (název užívaný ještě z doby Becherů) a trvá několik týdnůměsíců. Hotová směs je přesypána do pytlů z přírodního materiálu a na jeden týden ponořena do alkoholu, aby dokonale prosákla. Vzniklý extrakt se smíchá s vodou a přírodním cukrem a poté se vkládá do digeračních tanků. Becherovka zraje přibližně dva měsíce a poté je stáčena do charakteristických zelených láhví. Po stočení ji degustuje hlavní sládek.

Firma dodržuje různá bezpečnostní opatření. Výrobní receptura je známa pouze dvěma lidem ze společnosti, výrobnímu manažerovi a výrobnímu řediteli. Tímto tajemstvím jsou doživotně smluvně vázáni a nemohou například společně cestovat. Traduje se, že se neobjednávají všechny suroviny naráz a že jsou navíc odebírány i některé druhy bylin a koření, které do likéru vůbec nepatří.

Export[editovat | editovat zdroj]

Becherovka se momentálně vyváží do téměř 40 zemí světa. Mezi nejsilnější exportní trhy patří Německo, Slovensko, Ukrajina a Rusko. Kromě toho se vyváží také do vzdálenějších zemí - Japonska, Brazílie či Austrálie.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Horká Becherovka

Domácí servírování[editovat | editovat zdroj]

Servíruje se jako aperitiv nebo digestiv, dále ve formě koktejlu či horkého nápoje. Její chuť a vůně nejlépe vyniknou, pokud je servírována ledově namražená (o teplotě -4 až -6 °C), proto je doporučeno mít jí v lednici či mrazničce.

Míchání[editovat | editovat zdroj]

Může se míchat například s kolou nebo top-topicem.[3] Zaměstnanci ruského konzulátu v Karlových Varech pili také směs becherovky a tradiční ruské vodky Stolichnaya vodka.[pozn. 1][4]

Koktejly[editovat | editovat zdroj]

Z Becherovky je možné připravit několik známých koktejlů. K nejznámějším patří Beton, Red Moon, Beton Bitter nebo Beton s okurkou. Dalším známým koktejlem je B-Celebration, který byl připraven u příležitosti oslav 200. let výroby a jehož autorem je Aleš Půta. Becherovka se také využívá při přípravě horkých nápojů. Nejrozšířenějším je Horká Becherovka.

Je také hojně využívána v barmanské mixologii po celém světě. Barmani z ní připravuji tradiční koktejly a horké nápoje a využívají ji k dalším experimentům v oblasti mixologie.[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Becherovka získala desítky českých i mezinárodních ocenění, například:

 • 1871: stříbrná medaile, Výstava řemesel, průmyslu, zemědělství a lesnictví v Chebu (úplně první ocenění)[6]
 • 1904: jmenování Becherovky dvorním dodavatelem císařského dvora. V té době putovalo pravidelně na císařský dvůr až 50 litrů Becherovky měsíčně.[1]
 • 2002: Rodinné stříbro [7]
 • 2013: stříbrná medaile, San Francisco World Spirits Competition (jediný český zástupce)[8]
 • 2013: zlatá medaile, Internationaler Spirituosen Wettbewerb (Německo)[9]

Známí konzumenti[editovat | editovat zdroj]

Známým fandou karlovarské Becherovky je prezident Miloš Zeman. Ten o Becherovce prohlásil: „Becherovka je příjemný požitek, ať už v deset ráno nebo pozdě večer.[10] Podle svých slov ji přestal pít poté, co se v ní zvýšil obsah cukru.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. „Sovětský konzul v Karlových Varech nás pohostil vlastním vynálezem - směsí zdejší becherovky a pravé ruské stoličné. Je třeba uznat, že konzul byl gurmán a znalec - jeho nápoj byl lepší než čistá becherovka i než čistá vodka“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b peníze.cz: Becherovka - likér z lékárny
 2. byznys.ihned.cz: "Bylinná vodka" Becherovka na Ukrajině porazila světové značky
 3. Koktejly s Becherovkou
 4. USOLCEV, Vladimir. Sloužil jsem s Putinem u KGB. Praha : Academia, 2004. 225 s. ISBN 80-204-0336-1. S. 143.  
 5. lidovky.cz: Jak umíchat moderní koktejl? Využívá se i molekulární mixologie
 6. VÍŠKOVÁ, Petra; ČIŽMÁŘ, Zeno. Tajemství třináctého pramene. [s.l.] : Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s., 2007. S. 113.  
 7. VÍŠKOVÁ, Petra; ČIŽMÁŘ, Zeno. Tajemství třináctého pramene. [s.l.] : Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s., 2007. S. 112.  
 8. 2013 RESULTS BY CLASS [online]. San Francisco: San Francisco World Spirits Competition, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online.  
 9. ISW Gewinner 2013 [online]. Mundus Vini, [cit. 2013-07-28]. Dostupné online.  
 10. http://www.jan-amos.cz/amos/view.php?cisloclanku=2005062701
 11. Miloš Zeman: Becherovku nepiju už sedm let, Denik.cz, 14.11.2012

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]