Jan Becher – Karlovarská Becherovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Becher - Karlovarská Becherovka
Logo
Logo
Becherovka Hauptsitz in Karlsbad (Seitenansicht).JPG
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1807
Sídlo Karlovy Vary
Majitel Pernod Ricard
Oficiální web becherovka.com
Identifikátory
IČO 49790765
LEI 529900CU322Y5MM7CW21
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stáčecí linka v továrně Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s. je český výrobce a distributor likérů se sídlem v Karlových Varech.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější členy rodiny, jejímž předkem byl Georg Becher z Jindřichovic,[1] kteří formovali Becherovku jako značku a firmu, patřili Josef Vitus Becher, Johann (česky Jan) Becher a Gustav Becher.

Josef Vitus Becher (14. 9. 1769[2] – 1840) vedl obchod a zajímal se také o míchání likérů. Osudovým se mu stalo setkání s doktorem Frobrigem,[3] se kterým se usilovně snažil najít recept na nový likér. Přestože jejich společné bádání nemělo konkrétního výsledku, když doktor Frobrig odjížděl, zanechal svému příteli recept s poznámkou „s tímto jsem byl docela spokojen“. Josef Vitus Becher pak strávil další dva roky zdokonalováním receptury, z níž se v roce 1807 se zrodil likér Carlsbader English Bitter, který byl později přejmenován na Becherovku Original.

Jan Becher (5. 4. 1813 [4] – 1. 4. 1895), syn Josefa Bechera se projevil jako velmi zdatný obchodník. Vybudoval novou likérku na Steinberkách (dnes Jan Becher Muzeum), modernizoval výrobu a začal likér prodávat v dnes již typických zploštělých lahvích ze zeleného skla. O jeho velkém významu pro Becherovku svědčí také fakt, že etiketu každé lahve, která opustí karlovarskou továrnu, zdobí jeho podpis.

Gustav Becher (30. 12. 1840[5] – 19. 2. 1921), nejstarší syn Jana Bechera, vedl likérku po svém otci od roku 1871. Nechal zaregistrovat obchodní název Becherovka, zaměřil se zejména na získávání malých odběratelů, kterým však dodával měsíčně maximálně 5 litrů Becherovky, přestože poptávka z jejich strany byla mnohonásobně vyšší. Mimo jiné inicioval výrobu charakteristických porcelánových pohárků s objemem 2 cl.

V čele rodinného podniku stanuli také Michael, Rudolf, Alfred Becherovi a Hedda Becher.

Od počátku 20. století se firma zaměřovala také na vývoz a v roce 1938 vyvážela již do desítek zemí světa. Až do roku 1945 byla firma ve vlastnictví rodiny, která v průběhu druhé světové války ukryla recepturu na neznámém místě. Po válce byla rodina na základě Benešových dekretů, pro údajnou kolaboraci s nacistickým režimem, určena k odsunu z Čech a postavena tak před zásadní rozhodnutí, a sice nevydat recepturu do rukou československých úřadů a odnést si s sebou do Německa 5 kg osobních věcí na osobu,[zdroj?] a nebo vydat recepturu a odnést si větší množství osobních věcí. Rodina zvolila druhou možnost a vydala recepturu výměnou za záchranu větší části osobního majetku. Tak se receptura dostala do rukou úřadů a podnik byl znárodněn.

V roce 2001 byla dokončena privatizace společnosti a ta se stala součástí francouzského koncernu Pernod Ricard.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Jan Becher Muzeum

V sídle bývalé továrny Becherovky v Karlových Varech se momentálně nachází Jan Becher Muzeum, součást kulturního komplexu Becherplatz. Ročně jej navštíví přes 60 000 turistů. Během interaktivní prohlídky je k vidění originální Becherovod, staré lahve, etikety a také sudy, ve kterých dříve zrála Becherovka.

Sortiment[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://issuu.com/spaarch/docs/becherova_vila_cz - Vila Becher v Karlových Varech
  2. Matriční záznam o narození a křtu Josefa Vituse Becherafarnost Karlovy Vary
  3. KELBOVÁ, Miloslava. Encyklopedie nápojů. Praha: Grada, 1996. ISBN 80-900250-8-0. Kapitola B, s. 19. 
  4. Matriční záznam o narození a křtu Jana Becherafarnost Karlovy Vary
  5. Matriční záznam o narození a křtu Gustava Becherafarnost Karlovy Vary

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]