Jan Becher – Karlovarská Becherovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Becher - Karlovarská Becherovka
Logo
Logo
Becherovka Hauptsitz in Karlsbad (Seitenansicht).JPG
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1807
Adresa sídlaT. G. Masaryka 282/57, Karlovy Vary, 360 01, Česko
Charakteristika firmy
MajitelPernod Ricard
Identifikátory
Oficiální webbecherovka.com
IČO49790765
LEI529900CU322Y5MM7CW21
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stáčecí linka v továrně Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s. je český výrobce a distributor likérů se sídlem v Karlových Varech. v Karlových Varech.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější členy rodiny, jejímž předkem byl Georg Becher z Jindřichovic,[1] kteří formovali Becherovku jako značku a firmu, patřili Josef Vitus Becher, Johann (česky Jan) Becher a Gustav Becher.

Josef Vitus Becher (14. 9. 1769[2] – 1840) vedl obchod a zajímal se také o míchání likérů. Osudovým se mu stalo setkání s doktorem Frobrigem,[3] se kterým se usilovně snažil najít recept na nový likér. Přestože jejich společné bádání nemělo konkrétního výsledku, když doktor Frobrig odjížděl, zanechal svému příteli recept s poznámkou „s tímto jsem byl docela spokojen“. Josef Vitus Becher pak strávil další dva roky zdokonalováním receptury, z níž se v roce 1807 se zrodil likér Carlsbader English Bitter, který byl později přejmenován na Becherovku Original.

Johann Becher (5. 4. 1813 [4] – 1. 4. 1895), syn Josefa Bechera se projevil jako velmi zdatný obchodník. Vybudoval novou likérku na Steinberkách (dnes Jan Becher Muzeum), modernizoval výrobu a začal likér prodávat v dnes již typických zploštělých lahvích ze zeleného skla. O jeho velkém významu pro Becherovku svědčí také fakt, že etiketu každé lahve, která opustí karlovarskou továrnu, zdobí jeho podpis.

Gustav Becher (30. 12. 1840[5] – 19. 2. 1921), nejstarší syn Johanna Bechera, vedl likérku po svém otci od roku 1871. Nechal zaregistrovat obchodní název Becherovka, zaměřil se zejména na získávání malých odběratelů, kterým však dodával měsíčně maximálně 5 litrů Becherovky, přestože poptávka z jejich strany byla mnohonásobně vyšší. Mimo jiné inicioval výrobu charakteristických porcelánových pohárků s objemem 2 cl.

V čele rodinného podniku stanuli také Michael, Rudolf, Alfred Becherovi a Hedda Becher.

Od počátku 20. století se firma zaměřovala také na vývoz a v roce 1938 vyvážela již do desítek zemí světa. Až do roku 1945 byla firma ve vlastnictví rodiny, která v průběhu druhé světové války ukryla recepturu na neznámém místě. Po válce byla rodina na základě Benešových dekretů, pro údajnou kolaboraci s nacistickým režimem, určena k odsunu z Čech a postavena tak před zásadní rozhodnutí, a sice nevydat recepturu do rukou československých úřadů a odnést si s sebou do Německa 5 kg osobních věcí na osobu,[zdroj?] a nebo vydat recepturu a odnést si větší množství osobních věcí. Rodina zvolila druhou možnost a vydala recepturu výměnou za záchranu větší části osobního majetku. Tak se receptura dostala do rukou úřadů a podnik byl znárodněn.

V roce 2001 byla dokončena privatizace společnosti a ta se stala součástí francouzského koncernu Pernod Ricard.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Jan Becher Muzeum

V sídle bývalé továrny Becherovky v Karlových Varech se momentálně nachází Jan Becher Muzeum, součást kulturního komplexu Becherplatz. Ročně jej navštíví přes 60 000 turistů. Během interaktivní prohlídky je k vidění originální Becherovod, staré lahve, etikety a také sudy, ve kterých dříve zrála Becherovka.

Sortiment[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://issuu.com/spaarch/docs/becherova_vila_cz - Vila Becher v Karlových Varech
  2. Matriční záznam o narození a křtu Josefa Vituse Becherafarnost Karlovy Vary
  3. KELBOVÁ, Miloslava. Encyklopedie nápojů. Praha: Grada, 1996. ISBN 80-900250-8-0. Kapitola B, s. 19. 
  4. Matriční záznam o narození a křtu Jana Becherafarnost Karlovy Vary
  5. Matriční záznam o narození a křtu Gustava Becherafarnost Karlovy Vary

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]