Cordial

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cordial
Cordial lahev.png
Kategorielikér
PůvodČeskoČesko Česko
Vznik1910
Obsah alk.35 %
Použitíledově vychlazený, nebo ve formě studených či horkých koktejlů

Cordial je český, 100% přírodní likér s extraktem z lipového květu a bílého vína. Vyrábí se od roku 1910 a v současnosti jej produkuje společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší zmínka o likéru pochází z roku 1910. Jeho tehdejší název zněl Cordial-Médoc v souvislosti s jihofrancouzským krajem Médoc, odkud pocházelo bílé víno používané k jeho výrobě.

V roce 1970 byla produkce tohoto likéru v Karlových Varech obnovena a Cordial-Médoc se prodával v ručně vyráběných porcelánových karafách z karlovarského porcelánu.

Od roku 2008 se likér prodává v klasických hnědých lahvích, které odpovídají designu společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Charakteristika a použití[editovat | editovat zdroj]

Likér má medovou barvu, jemnou chuť a sladké aroma s tóny lipového květu. Je z něj možné připravit studené koktejly nebo horké nápoje.

Cordial Fresh[editovat | editovat zdroj]

Koktejlovou sklenici naplníme ledovou tříští, kterou přelijeme 4 cl Cordialu a čerstvou pomerančovou šťávou (12 cl). Nápoj ozdobíme plátkem pomeranče.

Sladké pokušení[editovat | editovat zdroj]

Cordial (4 cl) s jablečným džusem (15 cl) prohřejeme a slijeme do šálku z varného skla, vložíme celou skořici a ozdobíme citrónovou kůrou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]