Arcibiskupský zámek Kroměříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Účel stavby
zámek
Základní informace
Sloh baroko
Výstavba zámek z roku 1512
Přestavba do současné podoby v polovině 17. století
Stavitel Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu
Další majitel olomoučtí biskupové a arcibiskupové
Poloha
Adresa Kroměříž, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace


Zámek s přilehlými zahradami v Kroměříži
Světové dědictví UNESCO
Arcibiskupský zámek Kroměříž -1.jpg
Smluvní stát Česko Česko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 860 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1998 (22. zasedání)

Arcibiskupský zámek postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 1998 byl zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z historických pramenů je patrno, že zde stávalo hradiště již v roce 1110, z něhož se ovšem do dnešní doby nezachovalo nic. Ve 13. století byl postaven gotický hrad, který byl roku 1512 přestavěn na renesanční zámek. V téže době se nový zámek stal rezidencí olomouckých biskupů.

Během třicetileté války, v roce 1643 město i hrad poničili Švédové. Přibližně v polovině 17. století byl zámek zrekonstruován v barokním slohu, který z něj učinil současný fascinující palác. Požár města roku 1752 poškodil 2. poschodí a interiéry zámku. Oprava věže zapálené dělostřeleckým granátem ustupujícími německými vojsky v posledních dnech druhé světové války změnila siluetu věže zámku do současné podoby.

V roce 1998 byl komplex zámku a zahrad zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.[1]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Barokní zámek je příkladem kvalitní architektury, která byla objednána pro hodně náročné zákazníky. K zámku přiléhá rozlehlá Podzámecká zahrada s jezírkem, nedaleko se nachází barokní geometricky koncipovaná Květná zahrada, vybudovaná olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna-Kastelkornu.

Interiéry[editovat | editovat zdroj]

Všechny místnosti jsou reprezentativní a umělecky nejhodnotnější je Manský sál, zámecká knihovna a Sněmovní sál s 22 barokními křišťálovými lustry.

Sněmovní sál[editovat | editovat zdroj]

Sněmovní sál kroměřížského zámku je jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů ve střední Evropě.[2] Zajímavostí sálu je nástropní malba, která je ve skutečnosti provedena na plátně. Sál byl místem konání Ústavodárného říšského sněmu (Kroměřížský sněm) rakouských národů z roku 1848. Tento sněm začal původně 22. července 1848 ve Vídni, ale 7. října 1848 byl kvůli vypuknutí revoluce přerušen a přesunut do Kroměříže.

Obrazárna[editovat | editovat zdroj]

Obrazárna zámku Kroměříž je po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v České republice. Část obrazů je vystavena v historických sálech zámku a zbytek tvoří samostatný prohlídkový okruh zámku.

Hudební archiv[editovat | editovat zdroj]

Hudební archiv Kroměřížského zámku je rozsáhlá a svým významem ojedinělá sbírka hudebnin.

Zámecká knihovna[editovat | editovat zdroj]

Zámecká knihovna patří k významným světovým historickým knižním fondům. V knihovně je i uložen Kroměřížský sakramentář (Sacramentarium Cremsiriense) jedna z nejstarších liturgických knih dochovaných v českých zemích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WORLD HERITAGE LIST Kromeríz (Czech Republic) No 860 [online]. Unesco. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Oficiální stránky Arcibiskupského zámku, sněmovní sál

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • České památky UNESCO, Fragment,2008
  • Radovan Lipus: Šumná města (třetí kniha), nakl. Druhé město, 2008
  • Milena Blažková: 12 pokladů Čech a Moravy, Albatros, 2008
  • PEŘINKA, František Vácslav. Dějiny města Kroměříže. Díl I., Obsahující dobu po rok 1620 / dle původních pramenů vypravuje Frant. Vácsl. Peřinka. Kroměříž : Obecní rada, 1913. 544 s.  
  • PEŘINKA, František Vácslav. Dějiny města Kroměříže : (dějiny let 1619-1695) ; Díl druhý ; část I., Kroměříž za války třicetileté ; část II., Nový život - Biskup Karel z Lichtenštejna / dle původních pramenů vypravuje František Vácslav Peřinka. Kroměříž : Národní výbor, 1947. 1072 s.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]