Švédská říše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Švédské impérium
Stormaktstiden i Sverige
 Švédské království (1523–1611) 16111721 Švédské království 
Ruské impérium 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rozloha Švédského impéria v Evropě (bez zámořských kolonií, viz Švédská koloniální říše)
obyvatelstvo
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Švédské království (1523–1611) Švédské království (1523–1611)
následující:
Švédské království Švédské království
Ruské impérium Ruské impérium

Švédské impérium neboli Švédská říše (švédsky Stormaktstiden, tj. „Období velké moci“) bylo historické období Švédského království (švédsky Konungariket Sverige) 17. a počátku 18. století, kdy bylo zásluhou zahraniční politiky a výbojů švédské armády velmi rozsáhlé a kromě vlastního Švédska ovládalo některé okolní země. Švédská armáda tehdy operovala na území velké části Evropy. Své državy však mělo Švédsko také mimo Evropu v zámoří, lze tedy o Švédsku hovořit jako o jedné z koloniálních říší.

Švédská armáda[editovat | editovat zdroj]

Švédové v bitvě u Lützenu během třicetileté války

V roce 1520 povstalo Švédsko proti Dánské nadvládě a pod vedením budoucího krále Gustava Vasy získalo nezávislost. Švédové obchodovali s Anglií a Nizozemskem.

V roce 1582 dobyli Estonsko, později získali i část Finska a Laponska.

Roku 1594 se narodil švédský král Gustav II. Adolf, který usedl na trůn v roce 1611. Gustav byl oddaný protestant a vzdělaný panovník, nechal přestavět švédská města, v nichž se začal rozvíjet průmysl.

Do roku 1629 Švédsko porazilo Dánsko, Rusko a Polsko-Litvu. V roce 1631 ve spojenectví se Saskem porazilo u Breitenfeldu nedaleko Lipska císařskou armádu a vojska Katolické ligy. O rok později obsadila švédská armáda Mnichov a postupovala na Vídeň, hlavní město císaře Ferdinanda II. V bitvě u Lützenu sice císařská armáda ustoupila, ale švédský král Gustav II. Adolf padl.

V letech 1697–1708 mělo Švédsko několik vítězství v Evropě, v roce 1709 se Švédové odvážili zaútočit na území dnenšní Ukrajiny, ale Rusové je porazili. V roce 1721 bylo Švédsko na ústupu a ztratilo všechna území, která získalo jižně od Baltského moře a Ruska.

Města[editovat | editovat zdroj]

Ostrovní město Stockholm, hlavní město Švédska, patřilo tehdy k nejkrásnějším městům v Evropě.

Gustav II. Adolf[editovat | editovat zdroj]

Gustav II. Adolf (1594 - 1632) byl statečný a iniciativní vůdce, který vládl Švédsku. Za jeho panovaní se stala švédská armáda nejsilnější armádou v Evropě, vládl 21 let od roku 1611.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]