Přeskočit na obsah

Švédská říše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Švédské impérium
Stormaktstiden i Sverige
 Švédské království (1523–1611) 16111721 Švédské království 
Ruské impérium 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Rozloha Švédského impéria v Evropě (bez zámořských kolonií, viz Švédská koloniální říše)
Obyvatelstvo
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Švédské království (1523–1611) Švédské království (1523–1611)
Následující
Švédské království Švédské království
Ruské impérium Ruské impérium

Švédské impérium neboli Švédská říše (švédsky Stormaktstiden, tj. „Období velké moci“) bylo historické období Švédského království (švédsky Konungariket Sverige) 17. a počátku 18. století, kdy bylo zásluhou zahraniční politiky a výbojů švédské armády velmi rozsáhlé a kromě vlastního Švédska ovládalo některé okolní země. Švédská armáda tehdy operovala na území velké části Evropy. Své državy však mělo Švédsko také mimo Evropu v zámoří, lze tedy o Švédsku hovořit jako o jedné z koloniálních říší.

Švédská armáda

[editovat | editovat zdroj]
Švédové v bitvě u Lützenu během třicetileté války

V roce 1520 povstalo Švédsko proti Dánské nadvládě a pod vedením budoucího krále Gustava Vasy získalo nezávislost. Švédové obchodovali s Anglií a Nizozemskem.

V roce 1582 dobyli Estonsko, později získali i část Finska a Laponska.

Roku 1594 se narodil švédský král Gustav II. Adolf, který usedl na trůn v roce 1611. Gustav byl oddaný protestant a vzdělaný panovník, nechal přestavět švédská města, v nichž se začal rozvíjet průmysl.

Do roku 1629 Švédsko porazilo Dánsko, Rusko a Polsko-Litvu. V roce 1631 ve spojenectví se Saskem porazilo u Breitenfeldu nedaleko Lipska císařskou armádu a vojska Katolické ligy. O rok později obsadila švédská armáda Mnichov a postupovala na Vídeň, hlavní město císaře Ferdinanda II. V bitvě u Lützenu sice císařská armáda ustoupila, ale švédský král Gustav II. Adolf padl.

V letech 1697–1708 mělo Švédsko několik vítězství v Evropě, v roce 1709 se Švédové odvážili zaútočit na území dnenšní Ukrajiny, ale Rusové je porazili. V roce 1721 bylo Švédsko na ústupu a ztratilo všechna území, která získalo jižně od Baltského moře a Ruska.

Ostrovní město Stockholm, hlavní město Švédska, patřilo tehdy k nejkrásnějším městům v Evropě.

Gustav II. Adolf

[editovat | editovat zdroj]

Gustav II. Adolf (1594 - 1632) byl statečný a iniciativní vůdce, který vládl Švédsku. Za jeho panovaní se stala švédská armáda nejsilnější armádou v Evropě, vládl 21 let od roku 1611.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]