Manská soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Manská soustava byl středověký systém územních a organizačních jednotek vázaných na hrady, který navázal na hradskou soustavu. Jednotlivá území byla vlastníkem dědičně propůjčována osobám (manům), kteří mu zato byli vázáni službami nejčastěji vojenské povahy. Manové spolu s pozemky získali i jistá právní, soudní a ekonomická privilegia.

Podle povahy žádaných protislužeb se rozlišuje manství ušlechtilé (manové museli poskytovat vojenské protislužby) a manství robotné (manové museli pomáhat s provozem hradu nebo údržbou panství).

Manský systém byl v českých zemích poprvé použit asi na statcích Bruna ze Schauenburgu a bývá spojován s příchodem německého práva. Historické bádání počátky manské soustavy v Čechách a na Moravě nedokázalo zatím uspokojivě objasnit.

Manská soustava se nevyvinula na celém území českého království, ale pouze v oblastech, kde bylo třeba pohotové vojenské síly (např. v pohraničí). Manská soustava je doložena například na Trutnovsku (Trutnovské desky manské z let 14801539), Karlštejnsku, u náchodského hradu nebo u Křivoklátu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Manství ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích