Podzámecká zahrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Podzámecká zahrada
Arcibiskupský zámek při pohledu z Podzámecké zahrady
Lokalita Kroměříž, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Kód památky 11794/7-6010 (PkMnMISSezObr) (součást památky Arcibiskupský zámek Kroměříž)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zahradní úprava

Podzámecká zahrada (lidově Podzámka) je větší z „arcibiskupských zahrad“ v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je od roku 1995 národní kulturní památkou a od roku 1998 položkou na Listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Je také součástí Městské památkové rezervace Kroměříž.

Zahrada se nachází mezi Arcibiskupským zámkem a řekou Moravou a má rozlohu 47,1 ha. O její nejstarší části (mezi severní stěnou zámku a Moravou) víme, že existovala již v 15. století. Zahrada zahrnuje rozsáhlé, z větší části udržované travnaté plochy, i unikátní sbírku stromů,[1] takže poskytuje okolním školám skvělé podmínky pro výuku botaniky a především dendrologie. Mimo to je v zahradě chován i omezený počet živočichů (exotické ptactvo, primáti, kopytníci) a hnízdí tu volně žijící ptactvo, jedná se o jedinou zahradu ve střední Evropě, kde žijí volně pávi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. seznam je dostupný na http://fyzika.ft.utb.cz/podzamka/list.php?menu=1&sub=1 (navštíveno 7. 10. 2008)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZATLOUKAL, Ondřej. Et in Arcadia ego. Historické zahrady Kroměříže/Historical Gardens at Kroměříž. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2004. 127 s. ISBN 80-85227-62-2. (cze/eng) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]